Snak

Mere indhold efter annoncen

Rio F. vil have kvoter i engelsk fodbold

søn 8. sep 2013
Rio Ferdinand er fortaler for, at der kommer kvoter i engelsk fodbold, så der kommer flere engelske spillere på holdkortet i Premier League.

Læs hele nyheden her
det kan man ikke som EU-land
FCK - Caffe latte er da lækkert!!!
Det ville jo også gøre ligaen væsentligt dårligere, men det ville selvfølgelig gavne det engelske landshold
Sidste sæson var 32 procent af spillerne i Premier League englændere. Det er et væsentligt lavere tal end det tilsvarende i Tyskland og Spanien.


Vildt. Jeg var ikke klar over, at der er så mange englændere i Bundesligaen og La Liga.

det kan man ikke som EU-land

Det kan man vel godt, hvis det er en aftale klubberne imellem? Har vi f.eks. ikke haft noget tilsvarende i dansk ishockey?
Bor i Esbjerg, så holder naturligvis med EfB! Men jeg holder ikke med Team PMG!
Engelske spillere skal højne deres eget niveau, og ikke foræres spilletid i PL på baggrund af deres pas. Det er vejen frem, hvis England igen skal blive en respektabel fodboldnation. Desuden er kvoter imod EU-lov, så medmindre Storbritannien melder sig ud af EU, kan det ikke lade sig gøre.
.
Stop dig selv Rio .
Det vil gøre den engelske liga betydelig dårligere ...
Liverpool FC . !
Engelske spillere skal højne deres eget niveau, og ikke foræres spilletid i PL på baggrund af deres pas.

Hvordan skal de gøre det, når klubberne konstant køber dyre udlændinge, der optager pladserne på holdene?
Bor i Esbjerg, så holder naturligvis med EfB! Men jeg holder ikke med Team PMG!
Stop dig selv Rio .
Det vil gøre den engelske liga betydelig dårligere ...
Liverpool FC . !
Han har jo ret.
Sir_Cumcised er blevet kaldt fan af alle mulige hold, så hvis det virker som om, han holder med Real og afskyr Barcelona, så er det bare tilfældigt. Igen.
DP
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
annonce