Snak

Mere indhold efter annoncen
Han er jo simpelthen en helt ham Ståle!! Men kunne han for fan... ikke snart lære at snakke dansk, det er er jo umuligt at forstå ham.
Brøndby for LIFE You never walk alone...
Taler svenskere i Brøndby da dansk? Hvornår lærer Zorniger, Pukki, Phiri etc. at tale dansk? Det er som om folks (primært bif-fans) hjerner forsvinder så snart de ser Ståle eller Zanka.
Håber i tager pis på mig, jer der undrer jer over at vinduet er lukket, og man så ikke kan sælge spillere...

Til et par af de Brøndby fans, der mener de er morsomme..
- Hvorfor i al verden skulle Ståle lære at snakke dansk?? For det første, snakker han jo engelsk til mange af spillerne, og bruger det som hovedsprog i det daglige. For det andet er han nordmand, og altså ikke umulig at forstå, hvis man lige tager sig lidt sammmen, og lytter efter! For det 3. Har vi f.eks. Masser af udlandsk arbejdskraft hos Siemens.. Og de som kommer for at arbejde nogle år, lærer sgu ikke dansk! Vi andre kan jo for pokker forstå engelsk, tysk, svensk og norsk (som regelt)
- Er sgu træt af at høre på det med hans sprog nu.. kom videre! (Det var lige mit sure opstød!) 🖕🏻😝
Stolt fan af Man. City & F.C.København
Du kom mig så i forkøbet 😂 Men lige præcis!
Stolt fan af Man. City & F.C.København
At Ståle Slobakken har bygget FCK op fra bunden, det kan vel kun grines af. FCK var på ingen måde på bunden hverken 1. eller 2. gang han overtog.


Det kan vel så diskuteres. Da Ståle kom til 2. gang, overtog han et hold som lå nummer 11 i ligaen, 13 point fra FCM på 1. pladsen, men sluttede sæsonen på 2. pladsen, foran FCM, og 6 point efter AaB. Det var i øvrigt kun AaB der hentede flere point end FCK i de 28 runder Ståle var ved roret i den sæson.

I øvrigt er der absolut ingen der skriver eller mener at Ståle har bygget klubben op fra bunden. Der bliver nævnt at han har bygget de HOLD han har vundet med. Der er en væsentlig forskel.

Og det er vel ikke forkert at Ståle selv byggede holdet især i sin første periode. Han havde vel på det nærmeste selv hentet (eller været med til) alle spillerne der var i truppen da de spillede sig videre fra gruppespillet i CL og vandt det mest suveræne mesterskab herhjemme.
Man skal ikke accelerere fragmenter af geologisk oprindelse i en ballistisk bane, når man selv residerer i et domicil af termisk behandlet sand.
Taler svenskere i Brøndby da dansk? Hvornår lærer Zorniger,
Jeg er egentligt ligeglad med hvor vidt ståle gider lære en ældre dialekt af det sprog han i forvejen snakker, men at sammenligne det med hvorfor Zorniger ikke har lært dansk endnu er jo bare ren klaphat, Ståle har jo været i landet meget længere. Prøv du at lære et hvilket som helst sprog på den tid Zorniger har været i Danmark.

Det kan vel så diskuteres. Da Ståle kom til 2. gang, overtog han et hold som lå nummer 11 i ligaen, 13 point fra FCM på 1. pladsen, men sluttede sæsonen på 2. pladsen, foran FCM, og 6 point efter AaB. Det var i øvrigt kun AaB der hentede flere point end FCK i de 28 runder Ståle var ved roret i den sæson.

Ja det kan det sagtens, men jeg vil stadig ikke mene at FCK var på bunden, eller i nærheden. året før havde man jo vundet rækken. og ingen troede vel på at FCK permanent kunne blive ligende hvor de lå?

I øvrigt er der absolut ingen der skriver eller mener at Ståle har bygget klubben op fra bunden.
Scoring17 skriver: Som han selv har skabt fra bunden over flere gange nu.
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Ståle kan godt tale dansk, der ligger dog en specifik grund til, at han undlader at tale det til medier og journalister.
I øvrigt er der absolut ingen der skriver eller mener at Ståle har bygget klubben op fra bunden.
Scoring17 skriver: Som han selv har skabt fra bunden over flere gange nu.


Også hos Scoring17 er det vel som påpeget af Nikolajb holdet og ikke klubben der hentydes til:

suverænt bedste hold i turneringen.


Som han selv har skabt fra bunden over flere gange nu.
Nok er jeg gammel og gnaven, men til gengæld er jeg lille og skaldet.
Ståle har vel fået max potentiale ud af FCK. Mon ikke han er den vigtigste medarbejder sammen med Don Ø i klubbens historie.
Superligaen er en for lille turnering for et hold som FCK
http://ekstrabladet.dk/ekstra/EKSTRAsportogspil/staale-er-fcks-transfergud/6312435

Til dem der gerne vil vide lidt mere om hvad der er op og ned i Ståle, hans hold og transfer ind og ud.

Plus minus på transfer skal tages med et gran salt, da EB laver den klassiske fejl ved at regne transferfri som gratis. De spillere som FCK har hentet uden at betale en klub, har naturligvis modtaget en betydeligt sign-on der ikke er en del af regnstyket.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
annonce