Snak

Mere indhold efter annoncen

Spansk fodboldboss hylder super cup-format

tor 9. jan 2020

Præsidenten for det spanske fodboldforbund Luis Rubiales er vild med den version af den spanske super cup, som han selv har været med til at indføre.



Læs hele nyheden her
Gad vide, hvor mange (olie) penge Saudierne har givet ham for at flytte den spanske super cup til en ørken i et fremmed land? Jeg tror rigtig mange! Alt er åbenbart til salgs, hvis bare pengene er store.
Føj for en gang hø af ananas i egen juice.
Det handler KUN om penge!
Mon ikke VM for klubhold er større? Jeg tror det!
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Haha, de kan snart invitere hele ligaen
Man brækker sig sgu lidt i munden, når man læser den slags...
Simpelthen usmageligt at læse sådan en udtalelse. Pengemaskine!
De har lagt omkring 900 millioner kroner for de næste tre års malplacerede og misforståede "super" cups.
Barca er jo i lommen på Qatar, så et helt nyt fænomen er det ikke. Så kan man jo altid diskutere, hvem idioterne, men spanierne tager sig godt betalt.
Og Luis Rubiales har fundet det moralsk mest forkastelige sted at afholde den spanske super cup. Alt sammen for at tjene lidt flere usle oliedollars.
Nu har Italian holdt deres Super Cup i Qatar, Saudi Arabien, og Kina. Og jeg mener nu at Kina er det værste af de 3 lande. Se bare Hong Kong og hvad de gør med deres koncentrationslejre i vest Kina.
annonce