SotD - først sviner du mig til og så beskylder du mig for at lyve. Du er ikke værd at bruge tid på.
Det styrer du jo selv, men når man indleder med at undre sig over hvorfor det nu skal være forbudt at tage stoffer, så har man jo ligesom udstillet sin egen mangel på intelligens. Og det er jo ikke just første gang, at du taber småkagerne i de her diskussioner omkring hooliganisme, pyro og andet hejs som du synes er pisse sejt.
Enhver idiot kan regne ud, at en fyr med dit standpunkt ikke har arbejdet professionelt med stofmisbrugere i ti år - medmindre det da er som en del af et distributionsnetværk.
At du så samtidig voldtager nogle statistikker omkring alkohol gør det jo blot alt hvad du siger enormt utroværdigt. Det kræver hverken en hel eller en halv folkeskole uddannelse at regne ud hvorfor en lang række stoffer er ulovlige (herunder kokain, som du gerne vil fremhæve), fremfor f.eks. alkohol.
Der er klart større problemer med alkohol fordi volumen og udbredelsen er nærmest uendeligt meget større, men risikoen forbundet med kokain, lightergas mv. er selvfølgelig MANGE gange større end med et sammenligneligt indtag af alkohol.
Du fabrikerer en sandhed som baserer sig på, at man drikker sig sanseløs beruset som eneste mulige kontrast til at tage kokain og lign. - Men hvor mange genstande skal man rent faktisk op på, for at få de samme negative bivirkninger som en streg kokain? Det ville klæde dig med din udvidede ekspertviden på området, faktisk at forholde til til de relative perspektiver. Det andet er simpelthen ynkeligt. Præcis ligesom din generelle holdning til fankultur.
Silkeborg IF