Snak

Mere indhold efter annoncen

Tavecchio: Juve har vundet 32 mesterskaber

Skrevet af bold
fre 6. feb 2015
Præsident for det italienske forbund Carlo Tavecchio anerkender Juventus for mesterskaberne 2005 og 2006, men fastslår, at de formelt ikke får dem tilbage.

Læs hele nyheden her
Skrevet af Slettet(051637200805)
TAK, fordi der endelig er en der tør sige( dog ikke direkte ) at der er sket en fejl..!
La Vecchia Signora FINO ALLA FINE 16.05.05
Skrevet af dolle1992
Hvis de officielt ikke har de to titler fra 2005 og 2006, så er det vel indiskutabelt, at de netop ikke har 32, men 30 mesterskaber. Enten må de lave det om, eller også har de "kun" vundet 30. Alt andet giver da ikke nogen som helst mening.
Arsenal <3
Skrevet af TR1986
Ja, og Lance Armstrong har ikke taget doping.
Forza Napoli Sempre!
Skrevet af Cand.D
Under alle omstændigheder så er det imponerende, at Juventus på så kort tid kom tilbage på toppen af italiensk fodbold. Imponerende administration under svære vilkår grundet den elendige italienske økonomi.
Skrevet af Blastino
Sikke en klovn!
The Gunners
Skrevet af Tziki
Gad vide hvor mange de har vundet uden betalte modstanderer og dommere, tror vi skal længere ned end 30 :)
Skrevet af ThunderZtorm
TR1986: En mere korrekt sammenligning ville være at Armstrong har vundet 7x Tour De France.

Hvilket han ret beset har, da alle de andre også var proppet af doping de år.
SønderjyskE siden HFK, Liverpool 1988-2021. Fuck Super League.
Skrevet af MistGoose
TAK, fordi der endelig er en der tør sige( dog ikke direkte ) at der er sket en fejl..!

Var det en fejl at fratage Juventus mesterskaberne pga snyd?
Barcelonamedløber siden 1998.
Skrevet af TR1986
Thunderstorm@

Fordi andre gør noget forkert, så gør det ikke Armstrongs doping rigtigt. Det er nok også at stramme den at påstå at hele Tour De France feltet er proppet med doping hvert år. Ligesom Juventus snyderi ikke bliver rigtigt af at nogle af deres nærmeste konkurrenter sandsynligvis også har snydt.
Forza Napoli Sempre!
Skrevet af Nunni-Juve
@ Tziki

Kan du ikke lige sende mig, linket som viser Juve har bestukket dommere bare EN GANG. Tak
Nutid, Datid, Juve for altid!
Skrevet af Mania
Juve var endnu mere dominerende den gang, hvor Serie A overall var en bedre liga. Moggi behøvede ikke at bestikke dommerne, da Juve alligevel vandt kampene med power og dominerende spil. Glem ikke at dem der gav Juve dommen, på uacceptabelt kort tid, også var gamle Interistas. Der var så mange andre hold der også skulle have rykket ned i Serie B.
Skrevet af Gasbarroni
Tavecchio er en interista-klovn. Hvad der ikke fremgår af artiklen her er, at han tilsyneladende pønser på at kræve erstatning af Juventus for Calciopoli.

I det hele taget er forholdet mellem ham og Juventus-lejren iskoldt, og det ændrer benævnte interview næppe på. Han gentager da også sin klare modstand mod, at Italien-England skal spilles på Juventus Stadium. Den eneste grund til, at den bliver spillet dér, er, at Torino er europæisk sportshovedstad i år, og FIGC derfor er blevet tvunget til at afholde landskampen i byen, hvor borgmesteren så har udpeget netop det stadion.

Hans modtagelse vil da også blive alt andet en hjertelig. Hvis han da overhovedet dukker op..
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Skrevet af Søren79
Sjovt nok skal sagen faktisk genoptages i Italien.
NUR DER HSV
Skrevet af Tziki
@ Nunni-Juve

http://www.telegraph.co.…candal.html

Sjovt man kan få 5 års fængsel for ikke gøre noget? At han så i 2013 slipper med 2 år og 4 måneder, fordi det med dommerne bortfalder pga. af forældelsesfrist, er jo bare typisk Italien! Han bliver dømt for det og så appellere han og slipper pga. af forældelsesfristen er jo bare til grin, han er jo dømt.
Skrevet af Nunni-Juve
Jeg ved godt han er blevet dømt, men vil stadig bare gerne se noget konkret bevis på han har bestukket dommerne. Kan stadig ikke finde dem. Som jeg har læst mig frem til, er han udelukket blevet dømt på "teorier" såsom med de schweiziske simkort, som han angiveligt skulle have brugt til at bestikke igennem med, men der er stadig ikke nogle klare samtaler som skulle bevise dette, men hvis der er en person der kan sende link eller lignende, læser jeg det glædeligt.

Og nu hvor du snakker om forældelsesfristen, er det da Inter, der skal være mest glade for den regl, ellers var de også blevet tvangsnedrykket.
Nutid, Datid, Juve for altid!
Skrevet af Tziki
Ja Inter slap alt for billigt, det vil jeg gerne give dig ret i.
Skrevet af Slettet(411246200304)
Juventus er dømt skyldige. Færdig arbejde.

Han siger jo også, at HOLDET har vundet mesterskaberne PÅ BANEN. At de har tabt det udenfor banen ændrer ikke på, at Juve var klart det bedste hold.

De har officielt vundet 30 mesterskaber, men 32 på banen. Det kan jeg nu også godt leve med som Juve-fan. Jeg har ikke brug for at få kredit for de sidste mesterskaber, for at få "renset luften". Juve bliver alligevel aldrig fri for mistanke, så det må vi bare leve med.
Det er jo så sjovt, at finde fejl ved andre og det er en del af rivaliseringen og konkurrencen :)
Skrevet af krusjer1
@TR1986
Fordi andre gør noget forkert, så gør det ikke Armstrongs doping rigtigt.

Nej, men det gør til gengæld, at manden vandt af den simple grund, at han var den bedste.
https://pbs.twimg.com/media/Ck8cb8pUoAA46Kx?format=jpg&name=large
Skrevet af TR1986
Ja fordi han snød
Forza Napoli Sempre!
Skrevet af haraltidret
Uanset hvad har Juventus "kun" vundet 30 mesterskaber, det er en gang for alle slået fast og alle diskussioner og skænderier ændrer ikke ved det faktum.
annonce
0