Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er, som FCM-fan, alt andet end fan af Thorup. Men at give ham skylden for at VdV er endt som en katastrofe er håbløst. Det skyldes manden æder for mange frikadeller og kebab, mens han yder for lidt på træningsbanen.
Skal der skydes på nogle, udover VdV selv, er det på ledelsen. De laver en transfer for et år siden, som var decideret håbløs, og udelukkende var baseret på at vise hvor stor en diller man havde. Noget man allerede kunne have forudset dengang.
Manden har ikke leveret noget de seneste tre sæsoner. At give Thorup skylden virker, for mig, underligt.
Van der Vaart spiller ikke, fordi han ikke har den rette attitude (sådan virker det i hvert fald til på hans interviews) eller er i god nok form. Det var den samme sang i Betis - var det også trænerens skyld? Skylden kan stort set kun tillægges én person, og det er hos en mand, som har været udbrændt de sidste tre år. Han er ganske enkelt færdig på topplan.
Jeg er dog enig i, at Thorup er en yderst middelmådig træner, der ikke passer ind i Midtjylland.
Manchester United fan siden 1996 \"2-0 er den farligste føring\" - sikke noget sludder, 1-0 er dobbelt så farlig
Det er fandme utroligt, at man som indædt Thorup-hader skal sidde og forsvare manden, men kritikken af ham bliver for unuanceret og idiotisk. Det er IKKE kun gået én vej under Thorup, der har bestemt også været højdepunkter som Thorup har opnået som ingen andre FCM trænere før ham har klaret, EL gruppespillet.

Gruppespillet er essentielt, hvis det lykkedes for FCM at slå Apollon ud og dermed komme med i det andet gruppespil på 3 år, så tror jeg Thorup får meget mere snor, pengemændene i London er utvivlsomt mere fokuseret på at opfylde de opstillede mål (3 gruppespil inden 2020/2021) end på at spillet skal gøre Real Madrid rangen stridig som europas bedste hold.

Så kan verdens langsomste mand VdV brokke sig herfra og til Ajax, men er han ikke god nok, skal han selvfølgelig ikke spille.

Edit:
Thorup er jo blot som de fleste vestjyder, når vi ikke bryder os om en person, så fryser vi dem ud. LOL


Thorup er fynbo.
FCM Liverpool
Jeg tror Rafa har kommet med for mange gode råd til Thorup om hvordan fodbold skal spilles. Thorup er ikke en person man skal rette på. Så kunne jeg godt forestille mig at Thorup går i total tøse-mode, og sender én på bænken. Også selvom han godt ved den anden person har ret. Husk Rafa er jo en væsentlig større personlighed end Thorup der blegner i sammenligning.
Ærgeligt FCM ikke har format til at i rettesætte deres egen træner på samme måde. Tror FCM vil have en træner de ikke hører til (nikkedukke). De andre der har sagt ledelsen imod er blevet fyret.
Gætter på han ender på en leje i Esbjerg. Forbindelse til byen og de har en hollandsk træner.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du kan ikke engang vende tilbage til Ajax


Men regner du virkelig med at en spiller som ikke slår til i FCM kan gøre det i Ajax?!
Mange af disse kommentarer er alt for sort/hvide, det er vel ikke udelukkende vdv´s eller JT´s skyld? De kan vel være lige gode om det? eller i hvertfald dele skylden..
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Rafael Van der Vaart er fejlscoutet og fejlsignet - længere er den ikke. Om Jess Thorup har en andel i det tror jeg ikke.
Ihvertfald ikke i scoutingen men forhåbentlig har Thorup og Steinlein ansvaret for den endelige signing og den var en kæmpestor fejl...
FCM kan lønne 3-4 dygtige SL spillere for RVdV´s løn...
Kunne være meget sjovt vis han lige spiller 1-2 år i Esbjerg vis han bliver løst fra kontakten nu når han nu alligevel bor på Vestegnen
Trorup spiller4-1-4-1 altså ikke et system rafa ville pas til..kæmpe fejl og købe ham
Van der Vaart er en pinlig signing for FCM, og farcen ser ud til at fortsætte.
Har som mange andre brugere haft en udmærket karriere i Football Manager. Jeg er ofte langt klogere end både trænere, assistenter, managers og andre med faktisk viden om de fodboldforhold, jeg udtaler mig om.
Annonce