Ikke noget nyt i, at Real henter vores bedste spillere - Beckham, Nistelrooy og Ronaldo. Men jeg håber simpelthen sådan, at han forlænger.
Han har været verdensklasse denne sæson. Han har reddet 91 skud på mål, og han har jo i flere kampe været komplet ekseptionel, eksempelvis i kampene mod Everton og Chelsea i oktober, kampen mod Arsenal i november, kampen mod Stoke i december, og naturligvis kampen mod Liverpool i december. Han har dertil spillet en række fremragende kampe siden nytår, hvor han blandt andet har lavet syv clean sheets.
Få spillere har skaffet sit hold så mange point som ham, han er ene mand skyld i, at United er i top fire, og på grund af han lægger folk ikke mærke til, hvor desperat United har brug for nye spillere til midterforsvaret.
Skylder han klubben noget? Man betalte 200 millioner for ham, og han var skyld i rigtig mange pointtab den første halvanden sæson, men siden har han været klubbens mest stabile mand sammen med Carrick, så det mener jeg ikke, at han gør.
Jeg vil være træt af at miste ham. I øjeblikket er det de spanske medier, der skriver, at aftalen er på plads, mens engelske Sky skriver, at der ikke er nogen aftale. Det bliver spændende at se, hvad der sker i morgen.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/