Snak

Mere indhold efter annoncen

Vejle sælger ung målmand til kinesisk fodbold

tor 1. mar 2018
Vejle Boldklub har solgt den 20-årige målmand Pan Qihao til den kinesiske klub Henan JFC. 

Læs hele nyheden her
Det lader til, at kineserne er gode at handle med :)
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
De har ikke mødt FCK i pokalen, men i en træningskamp, hvor han fik en halvleg
Vejle B
...
Som om. Et par millioner - max.
Det lyder usandsynligt. Så jeg tror også mere på Inter Vejle
VB og Bayern
Det er stadig en utrolig sjov og god forretningsmodel :-D

Men det hænger vel meget sammen med, at udviklingsmulighederne for kinesiske spillere er noget højere i Europa end hjemme i de kinesiske klubber, og da der samtidig er ret strenge regler ift antal af udlændinge i den kinesiske liga, er kinesiske spillere forholdvis værdifulde - selvom de ikke er lige så gode som europæiske spillere, som bliver solgt til andre europæiske klubber.
Altså hvis VB har fået mere end 3½kr for ham, så er det flot. Hvis beløbet er over 300.000 så er det vildt. Hvis det er over en million, så er det fuldstændigt vanvittigt (og flot og vildt).
Vejle Boldklub forever. Jeg husker storheden. Barcelona forever. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Modsat alle andre klubber. Landsholdet tilbage paa DR1. Erstat FIFA med et nyt forbund med etik. DBU-ID til ALLE der vil på stadion.
Det lugter af fusk, hvidvask
AC Horsens for altid
syntes det lugter af et rigtig godt salg.
glæder mig til at høre om transfermarkt har ret i Steve handlen, den ser lidt skæv ud..
@Yellow Blood

Tættere på injurier kan du næppe komme, men du kan jo nok dokumentere din påstand ?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
annonce