Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Bastian1
Han henter da en tysker mere - det er jo det han kan. Et "tysk" hold i den danske superliga.... Gad vide hvor de tyske spillere ryger hen når AZ forsvinder igen! Der er vel efterhånden kun Joel som er af egen avl - + en masse periferi spillere som vil højst får nogle få indhop i løbet af sæsonen.
Ikke meget fremtid i det....

Håber sgu FCM, FCN og AAB mfl. kommer op i tabellen, de køber sig sgu da i det mindste ikke til det hele ;). nå ja, FCM vandt jo med mange fra akademiet sidste sæson :)
Skrevet af Seedorf, Clarence
Mike Jensen er ikke Def. Midt. Og han er heller ikke høj nok til at erstatte Nørgaard ift. AZ´s udtalelse, så: Ikke særlig godt bud. Hjulsager er heller ikke 6´er.

... Nogengange undrer man sig over folks fodbold"viden" her :D

Anyway, der ER endnu ikke dukket nogle gæt op, som passer på profilen, så det er godt nok spændende hvem der (forhåbentlig) bliver hentet til pladsen!
Skrevet af Lassep84
Blazek har med sine 188 cm højden til at være den mand som Zorniger søger, hvis man skal ligge noget i hans udtalelser omkring at stabilisere midtbanen. Blazek er jo bare ikke løsningen nu og her. Han er nok ikke god nok til at gå direkte ind og overtage for Nør (endnu i hvert fald). Derfor ligger det i kortene at der skal hentes en ny 6´er ind, og så kan Blazek køres stille og roligt i position, hvis talentet og evnerne er der. Løsningen på den korte bane bliver Vigen eller Kaiser.
Danmark: Brøndby IF England: Brøndby IF Spanien: Brøndby IF Tyskland: Brøndby IF ...Lige meget hvor i verden vi er, banker mit hjerte kun for Brøndby IF!
Skrevet af the great stain
til bolds medarbejdere:
taget fra 3point.dk hvor nyheden tydeligt er "sakset" fra:
"Alle er velkomne til at citere fra 3point.dk, så længe det tydeligt markeres og at der linkes til den artikel, hvor citatet er taget fra. Det er ikke tilladt at benytte vores billeder."
Skrevet af The double
Selv hvis bif havde Messi, neymar og de gea på holdet, ville de stadig ikke kunne vinde mesterskabet.
Skrevet af Bløde babser
Brøndby har en walk over i weekenden og har haft en evighed på at forberede sig på Nørgaards afgang. Mit bud er der er en ny mand på plads om senest en uge.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Skrevet af Alfaogomega
Bløde Babser
Brøndby har en walk over i weekenden og har haft en evighed på at forberede sig på Nørgaards afgang. Mit bud er der er en ny mand på plads om senest en uge


Altid spændende med dine indlæg, ikke mindst når man ved hvilken stor dybdegående viden som ligger bag.

Hvordan er du kommet frem til, at BIF har en Walk over i weekenden?
Skrevet af VSTGN4EVIGT
Håber de kører Vigen ind og henter en ny otter
Skrevet af Barefordi
[BB ja og Horsens var en walk over for FCK, men ikke altid favoritten vinder.
Skrevet af Speltallergi
Skal man spekulere i tyskere. Med de relevante specs, kunne en transferfri Jan Kirschof være en mulighed. Han har noget skadeshistorik, der skræmmer. Men han har både rutine, højde, fysik og boldomgang til 6´er rollen, som han spille i Sunderland for et par sæsoner siden.

Vil nu personligt foretrække at spille Blazek og Frendrup ind. I de sekvenser eller kampe, hvor der forventes at blive mere pres på midtbanen. Feks. Mod FCK og FCM. Spille med Hjortur som 6´er og så gi Lasse og Simon lidt mere defensivt ansvar. Men. Man må formode Alex ved hvad han gør.
I find your lack of faith disturbing
Skrevet af Slettet(522143202608)
Alfa

Jeg venter også spændt på den forklaring. Det lyder indtil videre som et stk velbearbejdet og dybdegående bodega-analyse.
Skrevet af Bløde babser
[BB ja og Horsens var en walk over for FCK, men ikke altid favoritten vinder.


Der er vist behov for lidt fundamental viden om dansk fodbold her.
Horsens var sidste år i mesterskabsslutspillet. Godt nok som det tynde øl, men stadig i den øvre del af ligaen.
Vejle er oprykkere i en alt for stor liga, hvor hold som Randers, Vendsyssel og Vejle understreger at ligaen bare er udvandet og kvaliteten for lav.
Du har ganske ret i der fra tid til anden sker overraskelser. Man kan aldrig gardere sig mod et lucky punch.....det kunne FCK heller ikke i Parken den anden dag, men mod en langt svagere modstander som Vejle sker det næppe for BIF. Er der en kamp hvor man nemt kan leve med at eksperimentere lidt på 6´er pladsen i er det en kamp som den her.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Skrevet af clary
Det bedste ved den her tråd i fht. en reel afløser, er, at diverse trolls - alle FCK provokatørerne der pga. FCK´s manglende momentum, alligevel fokuserer mere på rivalerne, og FCM tilhængerne med det kroniske jyske mindreværdskompleks i fht. det nordøstlige Sjælland - bliver ignoreret (undtagen lige af mig, der omtaler dem, men heller ikke gider varm luft på nettet). Det værste er at blive ignoreret.
Skrevet af Speltallergi
Det gav ikke så meget mening det du lige skrev clary. Semi trold vil jeg næsten kalde det ;)

Hvis du bare bliver on topic og kommer med nogle progressive indspark selv, så forvinder støjen af sig selv :)
I find your lack of faith disturbing
Skrevet af Zeniano
Man skubber da bare röcker op på den defensive midt, han har jo også en fantastisk spark! Og så tager han jo alt ned der kommer fra luften :)
Skrevet af Finbalamus
BB
Vejle kørte Hobro ud af banen i første runde..lad os nu se hvordan FCK klare sig derover i weekenden.
Og lad os se hvem der mangler fundamental viden om dansk fodbold..
Det så ihvertfald ikke ud til at et hold fra midten af den finske liga havde den store viden om, at FCK var noget specielt godt hold..
Skrevet af EverywhereWeGo
Finbalamus

Finske hold har ellers været gode til at slå de danske i Finland. Det må du jo som BIF fan kunne huske, da det bedste BIF hold i over 10årr blev sendt hjem med et nederlag.
Skrevet af Barefordi
Bb men Horsens har mistet 4-5 profiler, og skal vi bruge jer fck folks undskyldning fra sidste år, tar det jo tæt på et år at bygge et nyt hold op, så tror de er ret lige her fra sæson start af.
Skrevet af FlyvendeHoved
Synes der er en del muligheder, men en direkte erstatning er der umiddelbart ikke i truppen. Han nævner selv Kaiser, hvilket ville oplagt så Hany kan få pladsen foran ham.
Man skal nok bare passe på at det ikke bliver bredden (igen) der gør at man smider dumme point i slutningen af sæsonen.
Skrevet af Bløde babser
Det så ihvertfald ikke ud til at et hold fra midten af den finske liga havde den store viden om, at FCK var noget specielt godt hold..


og


Bb men Horsens har mistet 4-5 profiler, og skal vi bruge jer fck folks undskyldning fra sidste år, tar det jo tæt på et år at bygge et nyt hold op, så tror de er ret lige her fra sæson start af.


Hvis folk gerne vil i kontakt og have en reaktion fra mig, vil I så i det mindste ikke gøre jer selv den tjeneste at skrive noget man kan forholde sig til og der giver mening.
Sådan noget som det her er jo bare indebrændt vås jeg kan vælge at ignorerer eller pille fra hinanden som det vås det er. Nu vælger jeg så en tredje model, nemlig opfordringen til at arbejde lidt mere med substans og lidt mindre med at sige noget bare for at sige noget. Så kan det nemlig være vi kan have en debat om noget der giver mening.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
annonce
0