Snak

Mere indhold efter annoncen

bold.rejser

Skrevet af Stinson
fre 12. feb 2010
Jeg sidder her og dvæler inden damen kommer og optager min fredag aften. Kommer til den idé, at bold.dk skal have en rejsetråd - sig frem hvis der allerede er en, jeg kunne ikke finde den.

Jeg tænkte at vi kunne benytte tråden til at belære hinanden omkring de forskellige lande og hvilke hoteller og "sights" der er værd at se.

Jeg tager damen med til Barcelona her i maj måned, så vil egentlig høre jer andre, hvilket hotel I har boet på, og hvor i Barcelona det var?

Jeg regner med at bo på Lepanto, 406, Horta-Guinardó, 08025 Barcelona. Men jeg har følgende spørgsmål;

- hvordan fungerer deres metrosystem?
- hvordan er prisniveauet iforhold til DK?
- Hvilke Sights er der - man BARE skal se?

Fortæl gerne om oplevelser, eller andre spændende ting.
Skrevet af Groundskeeper Willie
Nu Googlede jeg lige byen, kan se de har 2 hold i SPL, så mon ikke det ville fedt at tage ind og se en fodboldkamp?

Jeg har selv været 4 måneder i Thailand, og skal afsted igen til april, og igen til december. Intet over - Intet ved siden af PATTAYA!!
Zlatan doesn\'t do auditions
Skrevet af ardiles
Metroen funker fint. (men beware of thiefs!!)
Spis "dagens ret/tilbud" (kan ikke huske hvad det hedder på catalansk, men du kan ofte få en 3 retters menu for 10-12 €) Det er ofte det de lokale æder til middag.
Lafianna er en helt genial club: http://www.lafianna.com/
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Skrevet af Bulletproff
Pattaya er det nye sort
Jeg kan ærlig talt ikke forstå den her hetz mod lesbiske. Jeg er en kæmpe fan af deres film
Skrevet af Swordfishtrombone
Jeg skal snart til Riga og besøge en kammerat, der er i praktik på den danske ambassade, hvorfor jeg kommer til at bruge en del tid på egen hånd. Det er vel ikke det mest besøgte sted, men hvis nogen kan anbefale en restaurant eller noget seværdigt, kunne det være fedt.
-
Skrevet af uden_benskinner
pas på brasilien (selv om det er et stort land, røveri er hverdagsforteelser desværre. nordøst brasilien er værst.
gik i seng efter første halvleg
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Overvejer en tur til barcelona igen til marts.

Hvor kan man købe billetter til fcb`s kampe uden at skulle købe hotel og fly med.

Har fundet http://www.onlineticketexpress.com men kender dem ikke.

De skal ha ca 1200 kr for en billet, ? er det normalt (mod valencia)


**Kan se malaga kampen er til 38 euro istedet for de 179 valencia koster**
Skrevet af Klejne
Det er lidt meget. Har selv (en smule dårlige) biletter til Valencia kampen. Jeg mener jeg slap cirkus 400-500 pr styk.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Leder videre så. synes os 179 euro er mange penge, os selvom det valencia
Skrevet af LiNdEhOfFeN
slettet
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Et andet spørgsmål.

damen har snakkett om florida. hva koster det at spise og drikke i usa.
Skrevet af Kyl2620
Tager til Florida om 10 dage.
For mellem 8 og 15 dollars for du et godt måltid(portionerne er på størrelse med isbjerget der sank Titanic).
Manchester United Nicklas Bendtner(DK´s nye Elkjær)
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Det lyder sku godt, så det ikke det store der ryger på mad budget
Skrevet af Steffen Taylor
Er der nogle, som ved hvordan det ser ud med åbningstider i Barcelona i påsken?
Jeg kan se at skærtorsdag ikke er en officiel helligdag i Katalonien, i modsætning til resten af landet. Men er hele møget komplet lukket fredag og lørdag?

På forhånd tak
Skrevet af Kyl2620
Nej maden er okay billig.
Husk ekstra penge til tøj, du kommer til at gå amok derover.
Manchester United Nicklas Bendtner(DK´s nye Elkjær)
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Er det så vildt derover.

Har aldrig været på den side af jorden.
Skrevet af Kyl2620
Ja det er det:)
10 dollars for mærke t-shirts(hillfiger, ecko og så videre) 20-30 dollars for hættetrøjer/cardigan´s. Sko, bukser og elektronik kan også godt betale sig at købe derover.
Fuck hvor jeg glæder mig nu.
Manchester United Nicklas Bendtner(DK´s nye Elkjær)
Skrevet af LiNdEhOfFeN
Det lyder jo ganske fint.

Hvad skal i se derover.
Skrevet af Kyl2620
Vi starter med en uge på et lækkert hotel i Orlando, der skal vi se universal studios, disneyland, seaworld og div. forlystelsesparker og så skal vi gå shop-amok i div. outlets og en lille tur til Daytona og se motorcykler.
Jeg har lejet en fed cabriolet sportsvogn til uge 2, hvor vi blandt andet har bestilt hotel i Miami og skal ud og gi den gas. Everglades skal vi selvfølgelig også se og måske en tur til clearwater beach.
Det blir så klasse.
Manchester United Nicklas Bendtner(DK´s nye Elkjær)
Skrevet af LiNdEhOfFeN

Hvad har i sluppet med fly hotel og billeje
Skrevet af Kyl2620
Jeg har fået flybillet t/r, hotel og billeje den første uge af min mor og hendes kæreste. Min egen kæreste gav 4100 for flybilletten t/r. Hotellet vi skal bo på er pænt luksus men ved faktisk ikke hvad det koster. Bilen som jeg har lejet i vores anden uge koster ca 18-1900 kr og overnatning i Miami ca 1500 kr.
Manchester United Nicklas Bendtner(DK´s nye Elkjær)
annonce
0