Hausser, jeg venter stadigvæk med spænding på en eller anden form for argument for, at laissez-faire tilgangen virker bedre. Det giver dårligere økonomi og det resulterer i flere døde mennesker. Hvor er gevinsten?
Og alt dit små-hysteriske snik-snak om, at det er fascistisk med regler er jo gennemgående bare noget vrøvl. Det er helt normalt at samfundet har regler for at beskytte borgere, der ellers gør noget åndssvagt, som sætter dem og andre i fare.
Vi har trafikregler, regler for bygninger, elinstallationer, arbejdsmiljøregler, miljøbeskyttelsesregler, en købelov som beskytter os mod at købe på for dårlige vilkår, en aftalelov som regulerer hvad der er og hvad der ikke er en aftale (og som beskytter os imod at begå aftaler på for dårlige vilkår), og bunker af andre regler.
Nu har vi så en ny sitaution med covid-19, og folk kan jo åbenlyst ikke finde ud af at håndtere situationen uden hjælp. Altså giver det mening at hjælpe befolkningen med at opføre sig formålstjenstligt, så vi undgår at slå hinanden ihjel mere end nødvendigt.
Hvis du ikke kan kende forskel på det og så fascisme, så er det vist ikke Bosse, du skal bebrejde for ret meget.
Nå ja, og du må jo stadigvæk gerne snakke med andre mennesker. Du må endda gerne snakke med andre mennesker om hvor meget du hader regeringen og hvordan du meget hellere ville have en dansker-hadende, dansker-dræbende højre-ekstrem regering, der fulgte USAs gode eksempel og bare lod smitten løbe ud af kontrol. Lyder det specielt fascistisk? Det skal man vist være mere end almindeligt sløv i knolden for at mene.
Ja, det sætter en begrænsning på din "frihed". Det er der så meget, der gør. Det er desværre nødvendigt, hvis vi skal have et samfund, hvor der er plads til os alle sammen. Alternativet er et samfund, hvor vi intentionelt ikke har den plads. Hvis den tilgang er din drøm, hvorfor tænker du så, at lige præcis du vil være en af dem, der faktisk bliver plads til?