Jeg er stødt på den her tekst der omhandler vaccinen. Teksten nedenunder er sakset andet steds fra. I må selv verificere informationerne, dem af jer der finder det vigtigt.
" Til alle jer, der gerne vil vaccineres... Prøv at læs den her, som er skrevet af Sesilje Bondo Petersen, Cand.scient, PhD - Arbejds-& Miljømedicinsk Afd. Bispebjerg og Frederiksberg hospital.
Sesilje er epidemiologist med primære forskningsområder:
Epidemiology; Registry research; Fetal programming; Public health, Maternal nutrition; Vitamin D; Occupational and environmental medicine.
Det her opslag er kun til information og ikke et diskussionsoplæg... Blot så du kan forholde dig til, hvad det rent videnskabeligt er for noget.
Dette er yderst vigtig viden, hvis du er ved at gøre dig klar til vaccination efter jul. Na r du har læst denne forklaring pa , hvorfor corona vaccinen er russisk roulette med dit liv, sa skal du stille dig selv spørgsma let : Hvorfor har jeg ikke hørt om dette i medierne eller fra myndighederne? "Der er flere grunde til, at man skal være pa vagt overfor de nye vacciner. For det første, sa er det ikke vacciner i teoretisk forstand men genterapi. En vaccine er karakteriseret ved, at man indsprøjter et antigen, som kroppen danner antistoffer overfor. Men ved disse nye vacciner, sa er det ikke et antigen, der indsprøjtes, men en genetisk kode, som koder for antigenet. Dvs. at cellerne selv danner antigenet, na r koden er blevet aflæst i cellen. Det er potentielt flere ting, som kan ga galt i processen. For det første, sa kan man ikke være sikker pa , at den genetiske kode er 100% korrekt sammensat efter gensplejsning. Fra genteknologien ved man, at man ved gensplejsning aldrig rammer 100% korrekt. Er man en af de uheldige, som fa r en vaccine med en genetisk kode, som ikke er 100% identisk med spikeproteinet, sa kan der opsta autoimmun sygdom, da den genetiske kode kan tilsvare andre proteiner i vores krop. Jeg tvivler pa , at industrien tjekker hver enkelt vaccine for, om alle RNA-koderne er 100% korrekt sammensat. Det er der hverken tid eller økonomi til.
Vi ved fra SARS-CoV-1 vacciner, som blev trukket tilbage pga. voldsomme bivirkninger, at der kan dannes sa kaldte ikke-neutraliserende antistoffer, som kan føre til en overdreven immunreaktion, na r de vaccinerede udsættes for virus. De vaccinerede dør simpelthen, fordi kroppens immunforsvar ga r amok. Det er paradoksalt, na r vi ved fra testforsøgene, at man ikke har undersøgt for, om testpersonerne er immune overfor smitte, men kun tester for nedgangen i antallet af symptomer. Man ved faktisk ikke, om vaccinen forhindrer smitte med SARS-CoV-2.
Et andet problem er, at det spikeprotein (antigenet), der dannes ved aflæsning af den genestiske kode i cellerne, ligner de syncytin-1 proteiner, der dannes i moderkagen, og som er helt essentielle for gennemførelse af en graviditet. Det er derfor afgørende, at de nye vacciner undersøges for, om de kan udløse et immunrespons mod syncytin-1, og dermed føre til infertilitet.
Vaccinelovgivning er desværre ikke fulgt med tiden, da den bygger pa de traditionelle vacciner, hvor man indsprøjter et antigen. I lovgivningen tages der ikke taget højde for, at vaccinerne nu er genteknologi. Dvs. vaccinerne skal ikke testes for om de øger risikoen for cancer, ødelægger fertiliteten eller giver skader pa DNAet. Det er paradoksalt, na r vi har med genteknologi at gøre, som vi ved potentielt kan skade fertiliteten, øge risikoen for cancer og skade DNAet.
At Thomas Senderovitz (direktør i Lægemiddelstyrelsen) kan pa sta , at vaccinen er sikker og testet for bivirkninger er mig en ga de. Han kan pa sta , at industrien har fulgt lovgivningen, men na r lovgivningen er forældet og ikke dækker RNA-vacciner, sa svarer det til, at vaccinerne ikke er undersøgt for bivirkninger.
Den vaccinelovgivning vi har nu er en a ben ladeport. Vil man lave et biologisk va ben ved hjælp af genteknologi, sa er alle muligheder til stede. Vi bør som befolkning kræve, at vaccinelovgivningen opdateres, sa den tilsvarer de nye teknologier."
FC. København - siden Højers mål mod Linfield
Valencia CF. - Siden Claudio "El Piojo" López