tjeeving
I krisetider er det helt normal praksis, at man rådgiver sig med relevante fagpersoner og eksperter.
Helt enig. Det er dog en praksis som SSI som også har holdt sig ude af, altså at vidensdele med andre eksperter
At du mener der foregår noget diktatorisk, i en eller anden større sammenhæng, en slags agenda vi ikke ved noget om, er jo bare latterligt.
Der er da helt tydeligt at der har været forskel på den sundhedsfaglige og politiske dagsorden i denne krise i adskillige tilfælde og der har været flere diskussioner om hvorvidt at SSI og Mølbak har været brugt til at fremme den dagsordren.
Hvor har jeg sagt det er uproblematisk? Jeg tror bare ikke, modsat dig, at den onde, onde regering er ude på at smadre landet, vaccinere borgere for sjov, kontrollere befolkningen, ødelægge de små erhverv osv. osv. Hvorfor i alverden skulle de dog det?
Hvorfor forholder du dig så ikke kritisk til det? Hvad tror du motivet er for at snigløbe de andre partier og indføre mere kontrol og mere tvang?
Tror vi er enig om at enhver minister som lavede et lignede stunt i "fredstid", stod til en fyring på gråt papir og har svært ved at se Corona skal legitimere den slags demokratiske svinestreg.
Og nej, jeg tror heller ikke de er onde, men jeg absolut de vil kontrol, meget kontrol og man har malet sig selv så langt op i et hjørne, at omkostninger ikke længere betyder noget for regeringen. Der er én og kun én ting der gælder.
De er gået i panik og i total selvroterende krisemode. Man kan jo høre det på Hækkerups skingre retorik, "de andre partier tager ikke Corona seriøst fordi de ikke vil mine restriktioner" Arrogant Trump retorik så det batter.
Der er forskellige veje til at nå målet, det tror jeg Blå og Rød kender alt til. Heldigvis er andre partier endelig ved at vågne af Tornerose-søvnen, og lader sig ikke bare lige manipulere til flere totalitære indgreb.