Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af jensmoch
Og vi er vel enige om at Danmark gør et eller andet, der gør at vi, som et af de eneste lande i hele verden, har kunne åbne mere og mere, uden at se en eksplosiv stigning i samfundssmitte?

Og vi er vel enige om at metastudie der udelukkende samler studier om hvordan SARS-CoV-2 smitter i hjemmet, ikke nødvendigvis er det bedste til at vurdere overordnet, asymptomatisk smitte?

Og vi er vel enige om at et metastudie hvor folkene bag konstaterer at 80% af de studier der bruges er i risiko for moderat til høj bias, er tvivlsomt, at best?

Og vi er vel enige om at metastudie hvor 65% af studierne der bruges, er baseret på én eller færre test pr kontakt, er tvivlsomt, at best?

Og vi er vel enige om at et metastudie, hvor der ses en stor, uforklarlig forskellighed i resultater blandt de forskellige studier, er tvivlsomt, at best?

Og vi er vel enige om at et metastudie, hvor 18 ud af 54 brugte studier kun har testet kontakter med symptomer, er tvivlsomt, at best?
Skrevet af Slettet(581021212205)
Beklager hvis jeg spørger dumt, men jeg røg lidt af i svinget på de foregående sider.

Er der nogle seriøse studier af hvor mange vaccinerede der bærer på virus og smitter videre? Jeg har hidtil opfattet det som en lidt teoretisk mulighed.

Et tillægsspørgsmål - hvordan ser det ud med tidligere smittede, med hensyn til at bære på virus og smitte videre? Det er netop blevet hævet til 180 dage efter smitte at man ikke skal testes.

Hausser behøves ikke svare - det er de vildeste stupiditeter der kommer derfra, og de bliver vildere og vildere.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Skrevet af Hausser
Jensmoch

Og vi er vel enige om at Danmark gør et eller andet, der gør at vi, som et af de eneste lande i hele verden, har kunne åbne mere og mere, uden at se en eksplosiv stigning i samfundssmitte?


Det er måske pga 30 minutters reglen?

Og vi er vel enige om at metastudie der udelukkende samler studier om hvordan SARS-CoV-2 smitter i hjemmet, ikke nødvendigvis er det bedste til at vurdere overordnet, asymptomatisk smitte?


Eftersom hjemmet er den hyppigste kilde til smitte, er det vel nok ikke den dårligste heller? Havde det være afgrænset til kartoffelmarker, så havde konklusionen nok ikke været så god.

Men selvfølgelig har analysen da nogle begrænsninger, det har de fleste studier vist og man gør selv opmærksom på dem.

Men er der da studier som modsiger den? Vi snakker trods alt en konklusion baseret på et hav af stuider og 78.000 respondenter.
Skrevet af Hausser
FC Nordsjælland

Hausser behøves ikke svare - det er de vildeste stupiditeter der kommer derfra, og de bliver vildere og vildere.


Skal vi ikke snart høre mere om senfølger?
Skrevet af qanatoli
Hausser:

Der er pt. ingen studier, der kan isolere effekt af enkelttiltag. Der er ikke en perfekt modellering for smitte, og der er ikke empirisk basis for at vurdere enkelttiltag, da stort set alle tiltag er etableret i “pakker”. Samtidig er der ikke en perfekt modellering af virussens bevægelse i forskellige miljøer, hvilket betyder at effekter af så forskellige ting som solskin, indendørstemperatur, gulvbelægning og lignende ikke kendes.

Så længe det forholder sig sådan vil man kunne hive enkelttiltag ud og sige”hvad er den faglige begrundelse for netop det tiltag” - for tiden er det 30-minutters reglen der får den tur, i efteråret var det mundbind.

Konklusionen er pt, at den pakke man har valgt i DK af en eller anden grund virker, selvom den givet indeholder overflødige tiltag. Men der er simpelthen ikke et solidt grundlag for at vurdere præcis hvilke tiltag, der virker hvor meget.

Det sagt synes jeg godt man kunne have være mere klare i spyttet om HVORFOR man havde valgt 30-minutters reglen.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Skrevet af GammelBitterMand
Hausser, du blever ved med at snakke udenom. Kan du genkende billedet af at det faktisk går bedre med corona-håndteringen i Danmark end i de fleste andre lande?

Den næstdårligste undersøgelse behøver stadigvæk ikke at være særlig god. Udefra set virker du ret forelsket i studiet, fordi det, sine manglende kvaliteter til trods, understøtter dit verdensbillede. Du lader ikke rigtig til at have læst og forstået den kritik af studiet, der blev oplistet inden du svarede.
Batman Close. London W12.
Skrevet af medc
Ja, 30 minutter reglen blev så ikke ophævet. Ikke overraskende... bare endnu en restriktion på toppen af alle andre til restauranterne.

- mundbind
- kvadratmeterkrav
- forsamlingsforbud
- skal lukke kl. 23
- negativ coronatest
- bordbestilling minimum 30 minutter før

Med disse restriktioner må restauranterne efterhånden være det sikreste sted, hvis man ikke vil smittes.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Skrevet af Slettet(581021212205)
@Hausser

Skal vi ikke snart høre mere om senfølger?


Det kan vi da godt.

Jeg blev ramt af corona 04.12. Jeg var syg som i en rigtig slem manflu frem til ca. nytår. Ubehageligt, men til at overleve. Jeg var indlagt til observation i et enkelt døgn.

Jeg døjede med lidt efterveer i januar, så min venlige arbejdsplads syntes at jeg skulle fortsætte med at være sygemeldt januar ud.

I januar gik det dog galt. Jeg fandt ud af at jeg havde glemt ikke så få af mine kollegers navne. Når jeg kørte bil, kørte jeg de forkerte steder hen. Jeg kørte galt to gange og måtte stille bilen. Til min fars urnenedsættelse kunne jeg ikke finde kirken. Da jeg kom frem og vi alle stod i sneen, fandt jeg ud af, at jeg havde glemt urnen - det var næsten som at være en virkelig udgave af Frank Hvam.

Jeg begyndte at notere ned hvor mange gange jeg rejste mig for at gøre noget, men glemte det igen - rekorden var 57 gange på en dag. Jeg måtte aflyse at mine børn kom hos mig for jeg kunne ikke koncentrere mig, havde svært ved at lave mad, kunne ikke klare deres konflikter etc.

Jeg er stadig sygemeldt. Jeg går hos en hjerneskadekoordinator, en neuropsykiater, en ergoterapeut, en fysioterapeut - og det hjælper. Jeg er så småt startet op på arbejde. I første omgang med at overvære mine kollegers arbejde og byde lidt ind. Jeg har haft svært ved at huske mine kollegers navne, jeg kan ikke huske et par af de EDB-systemer jeg arbejdede med. Jeg har svært ved at holde koncentrationen i mere end 1-1½ time når jeg er omgivet af folk. Jeg har fået knaldende hovedpine af at være på arbejde og kastet op. Når jeg er ude og købe ind er der nogle gange nogle der hilser, men jeg ved ikke hvem de er.

Jeg har fået omkring 110 tests efterhånden. De går fremad. Problemerne er efterhånden indsnævret til at jeg har mistet noget hukommelse, har svært ved mange input, har svært ved at koncentrere mig omgivet af mange mennesker. Har større søvnbehov, bliver hurtigere træt, får hovedpiner, susen for ørene. Det kan sammenlignes med en kombination af ADHD (altså at jeg har svært ved at adskille indtryk fra hinanden og fokusere på en enkelte ting ad gangen) og demens i mild grad. Jeg har været til min første fodboldkamp på stadion og jeg kunne huske det meste af den bagefter og også følge rimeligt med i kampen. Jeg blev dog vildt generet og afledt af folks tilråb (selv i Farum).

Jeg starter op på 25% tid pr. 01.05. og regner med at kunne være tilbage på fuld tid inden januar. Rigtig mange ting går OK, når der bare ikke er mennesker omkring mig der kommer med input el. samtaler el. jeg skal have for mange bolde i luften ad gangen. Mit behandlerteam regner med, at jeg vil blive ved med at have mindre problemer resten af livet men, at jeg ved grundig planlægning, kalendersystemer, forskellige andre strategier kan komme til næsten at undgå komplikationer. Nedlukning passer egentlig ret godt i mit liv lige nu, for jeg har svært ved at fokusere når jeg kommer ud over en-til-en situationer. Herudover er mit liv ved at fungere normalt igen. Jeg har heldigvis en venlig og forstående arbejdsplads som er indstillet på at give den tid det tager - og i værste konsekvens tilbyde et fleksjob.

Men heldigvis er Corona blot en influenza for de fleste. Nogle gange rammer det dog lige en anelse hårdere. Jeg har i øvrigt ikke nogle underliggende sygdomme. Dyrker en anelse for lidt motion, men er fodbolddommer (dog ikke pt.), vejer 5 kg. for meget, ellers ingen skavanker.

I Norge viser et omfattende studie at 6 ud af 10 efter 6 mdr. har senfølger, i forskellig grad. De hyppigste er vejrtrækningsbesvær, koncentrationsbesvær, udmattelse, hukommelsessvigt samt ændret lugtesans og smagssans.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Skrevet af Hausser
GammelBitterMand

Hausser, du blever ved med at snakke udenom. Kan du genkende billedet af at det faktisk går bedre med corona-håndteringen i Danmark end i de fleste andre lande?


Definer bedre? Hvad måler du det på?

Men ja, vi har en økonomi, samfundsmodel og ikke mindst en kultur som har sikret os de bedst mulige forudsætninger for at komme igennem krisen.

Udefra set virker du ret forelsket i studiet, fordi det, sine manglende kvaliteter til trods, understøtter dit verdensbillede.


Udefra set, virker du ret ked af studiet, sine konklusioner til trods, fordi den ikke understøtter dit verdensbillede?

Jeg har gentagne gange spurgt efter bedre studier på området? Kender du nogen?
Skrevet af GammelBitterMand
Hausser, fortsat happy trolling.
Batman Close. London W12.
Skrevet af hts
@FCN

Er der nogle seriøse studier af hvor mange vaccinerede der bærer på virus og smitter videre? Jeg har hidtil opfattet det som en lidt teoretisk mulighed.


Det er primært kontaktsmitten der er tale om

https://www.sst.dk/-/media/Udgivelser/2021/Corona/Vaccination/Anbefalinger-for-vaccinerede-personer.ashx?la=da&hash=8B8034EFA750388D66529B902FC41EAFE4142F99


Held og lykke med genoptræningen.

Skrevet af hts
Fedt at restauranter i KBH giver test væk med tab. 195 kroner koster det, og så får man en gratis drink. Har nemlig læst de koster mindst 250 kr stykket. Altså testen

Skrevet af elendil
For helvede, Jenner. Det dur ikke det der. Det fik jeg det helt dårligt af at læse.

Get well soon.
fck-medløber.
Skrevet af clausp
@FCN:
Det er godt nok barsk læsning. God bedring til dig.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Skrevet af Slettet(361642220710)
Men jeg bryder mig stadigvæk over de penge man bruger på Corona test.. vildt at bruge 100 mio om dagen på det...

Men hvis det er det folk ønsker deres penge bliver brugt til.....

Endda interessant hvor mange som flytter deres investering i corona test/udstyr, der er for mange penge at tjene..

https://finans.dk/erhverv/ECE12582309/bestsellerfamilie-vil-nu-tjene-penge-paa-salg-af-coronaudstyr/?ctxref=ext

https://nordjyske.dk/nyheder/erhverv/nordjysk-milliardvirksomhed-naar-rekordoverskud-under-corona-krisen/04fc942a-07e5-4349-860a-b960398bc180

https://nyheder.tv2.dk/business/2021-02-11-ingen-krise-i-toppen-af-dansk-erhvervsliv-overskuddet-voksede-i-2020

Kigger man kun på bundlinjen, kan det være svært at spore nogen krise i landets største virksomheder. Flere har fundet et lyspunkt i pandemien.

Skrevet af Interforlivet
Rigtig god bedring til dig, FCN. Det lyder som en forfærdelig omgang.

Jeg er imponeret over det overskud som din redegørelse trods alt emmer af.
Skrevet af Mercenary
Ja, godt nok ikke rar læsning, FCN. Vel, Hausser?

God bedring.
Lose all to save a little
Skrevet af jensmoch
Fy for Satan, en omgang, FCN.

De jeg kender der har været ramt, har heldigvis "kun" haft milde til moderate senfølger.

På mange måder minder senfølgerne, som vi også tidligere har talt om, om kronisk træthedssyndrom (ME), og det er sgu en grim størrelse. ME kan også udløses af virussygdomme, eller hvis kroppen pludselig udsættes for noget traumatisk.

Ikke for at snage, eller noget som helst, men de jeg kender med ME, siger alle som en, at symptomerne er klart værst når de er i generelt stressende perioder. Var det det samme med dig, at du oplevede stresssymptomer eller lignende før du blev smittet?

For hvis det også er tilfældet med Covid-19-senfølgerne, kunne jeg godt frygte et stort mørketal af folk med kognitive senfølger, som bare først bliver opdaget når de begynder at blive stressede.
Skrevet af Bosse1983
Jeg har en kollega som er i et tilsvarende forløb som det FCN beskriver. Han var vel blandt de første her i landet som fik konstateret Covid efter en skiferie. I starten koblede man ikke rigtig koncentrationssvigt, manglende hukommelse og tilsvarende til Covid. Et godt stykke tid troede lægerne at han havde haft et eller flere mindre slagtilfælde, uden at de fandt noget bevis, da han havde et antal uger hvor han egentlig var frisk, men generelt havde lidt mindre energi end før han havde Covid. Der gik et stykke tid før han kom ind i det rigtige behandlingsforløb af samme grund. Han er i starten af 40´erne og er en ivrig cyklist og skiløber, som på ingen måde tilhører de typiske risikogrupper.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af Mercenary
Vi bør nok passe lidt på. I nat kommer Steve og fortæller at det bare er opdigtede historier.
Lose all to save a little
annonce
0