Haha, den var netop rettet mod dig. Så du tror ikke, han kunne have sat Hushovd af, hvis dét var målet og kun målet.
Evans måtte jo også kigge sig over skulderen efter klassementet, så det var et naturligt trade-off.
Jeg kan kun ryste på hovedet af dig. Det virker som om dit liv afhænger af at folk giver dig ret.
Cadel Evans kører MEGET sjældent som den første - Og det er sgu nok meget godt. Han ser altid konkurrenterne an og kører derefter kontra på den sidste del, hvor han kan "lugte" målstregen, som nogen kalder det. Det er helt og aldeles klassisk for ham og man kan ikke sidestille det at køre fuldt ud for den gule trøje og så at holde igen for ikke at tabe til konkurrenterne.
Selvfølgelig kørte Evans fuld gas i dag for 3 ting. Etapesejren, Check. Tage tid fra konkurrenter, Check. Tage den gule trøje, Miss.
Du er nødt til at se det i et perspektiv og ikke bare se det, som at enten kører han sig selv ihjel og tager gult, eller også gør han ikke. Da jeg i går sagde at jeg troede han ville gå efter at sætte pres på, jagte den gule trøje og gå efter sejren, der var dette scenarie PRÆCIS det jeg havde i tankerne.
Hvad jeg imidlertid IKKE havde i tankerne var at Hushovd var i stand til at hænge på ryttere som Evans, Contador, Sanchez, Broeck, Vinokourov, Schleck, Klöden, Uran og Gilbert. Come on! Det er ikke just et forventet scenarie, og var han kørt ind sammen med den større gruppe (6-8 sekunder efter), som man måske havde forventet, ja så var Evans kommet i gult.
Så der er da absolut ingen tvivl om at Evans kørte sit absolut bedste i dag, bl.a. for at vise han var der, og fordi han ikke kan lade være når han lugter en føring og en gul trøje.
Taktisk set kan jeg SAGTENS forstå at han ikke bør jagte gult, men nu er det Evans, og så ser billedet en smule anderledes ud. Det havde været præcis det samme scenarie hvis det havde været Vinokourov, som sad i Evans´ situation.
EDIT:
Men okay, jeg bøjer mig i støvet for din ufejlbarlige analyse af hvordan Evans har benyttet sine kræfter.