Froome kommer heller ikke bag på mig. Tværtom, havde jeg faktisk set ham køre en kende stærkere end Wiggins inden etapen. Det er dog svært, når Wiggins er I det humør.
Jeg tror det er godt givet ud for Froome, at køre for Wiggins i år, hans tid skal nok komme - Måske allerede næste år. Han kan passende vinde Giro´en eller Vuelta´en først og så om to år gå efter den samlede Tour-sejr. Han har masser af år, at løbe på. Britisk cykelsport ser i øvrigt vanvittig spændende ud set i forhold til hvordan det har set ud i hele min opvækst.
Aldrig har jeg set så mange briter kæmpe om, at være de bedste i alting. Wiggins og Froome her, Thomas ligeledes på enkelstarter, Cavendish i spurterne og en lang lang række af top kvalitets hjælperyttere. Wow!
Jeg er skuffet over Evans i dag, tilgengæld kørte hans løjtnant en sindsyg stærk tid hjem. Den havde jeg ingenlunde set komme. Ligeledes med Nibbles. Han må være kæmpe favorit til 3. pladsen nu, hvis ikke Froome kan fortsætte med at holde Wiggins til de andre.
Bjergetaperne bliver sindsygt spændende efter min mening, for hvis alle kører lige så aggressivt som i går, så er det bare et spørgsmål om tid før Sky må lade dem komme væk. Dertil mangler jeg i særdeleshed Sammy Sanchez. Han og Nibali kunne virkelig have sat noget kulør på nedkørslerne - Men som det ser ud nu bør der komme en del angreb fra Jurgen van den Broeck, Nicolas Roche, Ruis Costa, Alejandro Valverde, Rein Taaramae, Janez Brajkovic og Sylvain Chavanel. Det er alle topkvalitets ryttere, som man ikke bare kan lade slippe afsted på en etape der slutter med noget knoldværk. Og så bliver det selvfølgelig ekstra spændende om Evans kan trække fra på de mest stejle stigninger. Han ligner ikke en der har det der skal til, men jeg ville aldrig afskrive ham. Menchov plejer ikke, at være bange for at satse butikken, men jeg tror ikke han kan gøre sig gældende.
Jo og så var mit Tour-hold i øvrigt rigtig fint i dag, desværre havde det hold jeg satte først være endnu bedre. Der havde jeg nemlig valgt ikke, at tage Cancellara med, men i stedet for satset på Zubeldia og Monfort. Kombineret med, at jeg så havde valgt nogle billige folk så var der plads til Menchov og Chavanel.
Næste etape i overmorgen er helvedes svær at spå om synes jeg. Jeg tænker at der kommer angreb fra nogle franskmænd, som Roy, Pineau, Voeckler, Fedrigo og Casar, men der bør også bliver sat pres på fra nogle af de, som allerede har sat tid til - Og her kigger jeg i stor stil imod Radioshack folkene. De har ikke færre end 6 mand inden for en radius af 9minutter. De SKAL have en af de 6 mand med i de udbrud der måtte komme med seriøse franske navne.
Forestil dig, at kunne smide Klöden, Horner eller Gallopin med i sådan et udbrud der holder hjem med 4-5 minutter. De har satme noget, at skyde med selvom de ikke har en eneste man bør se i topfeltet til slut - Den chance skal i allerhøjeste grad udnyttes efter min mening. Især fordi det i bund og grund kan være ligegyldigt hvor mange ryttere de får proppet ind imellem nr. 15-20.
Silkeborg IF