Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af NUFC Dinho
Arroyo gruppen kører stærkt, så det ligner en førertrøje til ham. Ser ud som om Nibali kommer hjem med omkring 25 sek. + bonus. Derudover "friske" ben til Basso imorgen og mulige bonus point idag. Ser ud til at blive en fin dag for Liquigas. Kiserlovski og Porte ser ud til at komme hjem sammen, så ingen ændringer omkring ungdomstrøjen.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Skrevet af FrækFyr17
Her ved bunden af den sidste og afgørende Monte Zoncolan er Porte endnu med favoritfeltet, hvor Kiserlovski oven i købet har måtte arbejde hårdt for kaptajnerne. Ellers har Tondo som nærmest eneste mand set skidt ud.

Bliver virkelig interessant med 10,1 km med 11,9%..
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af GIGGSYontheWING
Hold fast hvor er Ivan Basso stærk!

En fornøjelse, at se ham køre på den måde igen!
"Wonder, and it's no wonder"
Skrevet af FrækFyr17
Ja Basso smadrer det hele lige nu, og det med kun 1km endnu. 1,05 sek har han. Mon ikke Scarponi og Cunego er godt tilfredse, sådan som de har kørt på det sidste stykke. Sastre kommer lidt tilbage som han plejer, mens Arroyo ser medtaget ud et godt stykke bag den lille spanier. Porte kører virkelig imponerende, trods alt.

Flot sejr til Basso, og Evans 1.20 efter i mål. Bliver interessant mht. den lyserøde, for Arroyo giver altså ikke op.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af FrækFyr17
Og der kom Richie næsten 6min efter. Har endnu ikke set Kiserlovski, så bestemt godkendt af ham uanset hvad.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af Fussbal 4ever
Stærkt kørt af Basso!

Nogle af tilskuerne var godt nok generende, men godt han ikke tog sig af det. Synes også banderne stod alt for tæt nogle steder, selvom Basso kørte i midten af vejen kunne tilskuerne nå ham.
Skrevet af FrækFyr17
Så skulle du prøve at stå på de højeste Pyneræ-bjerge under TDF. Vanvittigt scenarie med orange baskere, der overdynger rytternes udsyn.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af Death Cube K
Er det dig Rolf?
Kan du komme til for moster?
Skrevet af Fussbal 4ever
Jeg har desværre kun prøvet at stå i alperne og se TDF.
Skrevet af FrækFyr17
Nok er jeg selvglad, men er det dog ikke.


Alperne er også fedt. "Hollændersvinget" midt på Alpe d´Huez er sgu altid stedet, hvis man skal opdateres på etapen derude og have en enkelt Heineken.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af Sebber
Nu snakken falder på TDF tilskueroplevelser, så var undertegnede på Mount Ventoux sidste sommer. Det var virkelig en fed oplevelse, synes jeg.

Vi var lige ved en plads, hvor der var storskærme, musik, mulighed for at købe mad osv. Derudover var vi så heldige eller dygtige, at svinget lå lidt i læ. Så snart man gik om på den anden side af svinget, så blæste det helt afsindigt. Rytterne brokkede sig også over dette bagefter -de kunne ikke angribe grundet vinden- så det var vist en meget heldig placering.

Vi var vel desuden et par tusinde i det sving til sidst, så det var noget af en udvikling i forhold til de maksimum 10 mennesker, der var der, da vi slog os ned fra morgenstunden.

Det var virkelig en sand folkefest. Hollændere var der selvfølgelig utroligt mange af, ellers var det mest spaniere vi hørte og så omkring os. Stemningen begyndte for alvor at koge, da karavanen kom forbi, nogle timer efter de fleste sjove "udklædningsryttere" og motionister var kommet forbi. Derefter steg det selvfølgelig bare indtil man kunne se de forskellige service vogne komme forbi og til sidst rytterne.

Jeg må indrømme at jeg ofte tænker "hold da fast nogle idioter, hvorfor skal de stå så tæt på rytterne" , når jeg ser diverse etaper-bjergetaper især- på TV, men efter sidste år forstår jeg det egentlig godt. Der er så store menneskemængder, at man næsten bliver presset frem, for at alle skal kunne være der. Desværre skaber det af og til problemer, men det er heldigvis ikke ofte.
Skrevet af Pivo
På Alpe d´Huez kan du praktisk taget få opdateret, bare ved at gå et skridt. Der er autocampere hele vejen op, der har et tv stående. Ellers ville det også være lidt tamt, da man bare står og venter, venter og venter - og så går der lige lidt, så er det hele forbi. Så meget godt folk er gæstfrie, så man kan få set det hele.
Men ja, der er klart god gang i den i sving 7, hollænderne er nok de eneste der slæber mobildiskotek med.
Skrevet af Fussbal 4ever
Sidste år på Col de la Colombiere havde vi udsigt til nedkørslen fra bjerget før, hvor Schleck-brødrene, Contador og Klöden kom fra samt noget af opkørslen inden de nåede op til os. Det var klasse! Især stemningen.
Skrevet af Sebber
Det lyder heller ikke helt dumt. Det må være rimelig specielt at kunne følge med længere nede af bjerget. Det kunne man også ovre på den anden side af vejen i det omtalte sving, men derovre blæste det en halv pelikan, så det var ikke rigtig dét værd.

Generelt var vi egentlig heldige med at rytterne overhovedet kom op på "Det skaldede bjerg", da der jo udbrød brand tæt ved foden af bjerget. Vi kunne følge med i at røgen blev kraftigere og kraftigere, mens der så kom helikoptere og smed vand.

Turen gennem Provence hjem var også utroligt smuk. Vi kørte ned af bjerget og ned til bistederne og lavendelmarkerne. Det var godt nok flot. Ellers tog vi ruten hjem via Orange, Carpentras, Nimes, Montpeliier og Bezier inden vi var tilbage til feriemålet igen.

Det første stykke af turen var som skrevet rigtig flot, derefter gik det over i det sædvanlige motervejshelvede, men det var nu også ganske fint, da man jo gerne ville "hjem" igen.
Skrevet af Pivo
Hvis man står rigtigt på alpe d´huez kan du også kigge ned af bjerget. Jeg har dog kun været der på cykel, hvorfor jeg er startet med at drøne op, for at smutte et par sving ned til de fleste andre danskere.
Skrevet af FrækFyr17
Pivo, jeg talte om TV-opdatering med en kold ved siden af. Det er sgu da en gestus, der vil noget? Men ellers plejer vi at stå to sving over danskersvinget(hotellet, hvor Bjarne og co. altid holder til. Traditionelt set er den altid udsmykket med kæmpe CSC/Saxo-banner).

Men sidste år skulle vi lige prøve nede ved oranje-folket, og kæft det skal prøves igen med gutterne.


Men noget helt andet er jo, om man har prøvet disse legendariske bjerge på egen krop, således man ved hvor udskillelser bedst sker. Mangler blot omtalte Ventoux for at fuldende disse bjerge(d´Huez, Galibier, Hautacam, Tourmalet, Madelin, Vogeserne osv.), så skal da vist snart til at i form.

Nogen der har kendskab til dette bjerg, for onde tunger siger, at det er den værste? Men måske dte bare er psykologisk krigsførelse fra min chefs side..
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af Pivo
Jeg taler jo netop om det samme - og hele vejen op ad alpe d´huez bliver man nu invitere indenfor, er i hvert fald min oplevelse.

Har ikke selv kørt Ventoux, men de fleste jeg kender, der er godt kørende, siger også, at det er det hårdeste. Jeg synes dog, af dem jeg har prøvet, og som er Tour-bjerge, at Galibier er hårdest. Dog så er der en lille bjergby, Besse, man kan køre op til, det er nok det hårdeste jeg har prøvet. Godt nok kun 7 km., men der er 19% nogen steder.
Skrevet af FrækFyr17
Har bare ikke været min opfattelse, men måske man skulle prøve det efter.

Enig Galibier er en satan, uanset hvad side, man kører op. Man skal jo ikke glemme, at fra nordsiden hedder den også Col du Telegraphe, mens sydsiden er væsentlig kortere(med Lautaret) men trods alt gennemsnitligt 0,8% stejlere, inkl. den nådesløse stigningsprocent på toppen.. Tourmalet var også udmarvende, bare mere mentalt pga dictance og vejr(var lidt kulde i mit tilfælde).

Men for pokker jeg er opsat på det Skaldede Bjerg nu..
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Skrevet af Pivo
Nordsiden vil jeg nu mene, først begynder efter Telegraphe, når/hvis man snakker Galibier, men man skal naturligvis over den alligevel. Så ja, den vej er/føles hårdere end den anden vej, hvor Lautaret er bedre at have med at gøre. I øvrigt en fed nedkørsel derfra. Der er god oversigt, brede veje, græssider - så det er bare at give den gas.

En jeg var på tur med, var kørt op til Galibier tilbage i var det 96, for at finde ud af, at etapen var kortet af. Han købte grillhandsker på Lautaret, for at holde varmen på vej op. Det var meget sejt gået.
Skrevet af Pivo
Og har blandt andet siddet i La Garde, hvor jeg blev inviteret indenfor inden turen gik videre op... og alle steder er folk sgu flinke, synes jeg.
annonce
0