Her er Forlan... Har ikke været aktiv herinde i 4-6 år (så længe så min profil åbenbart er gået i 0).. Men ville lige give mig til kende så mysteriet kunne opklares..
Rundepræmien er nu ikke så spændende som i touren.. Men nu har jeg da betalt et af mine ca 10 hold som jeg skal ha i touren..
Men jeg giver jer alle baghjul fra nu af... Og hvis det glipper kan jeg jo altid undskylde det med at jeg jinxede det fredag den 13...
Det ligner en sejr til Brambilla. Så længe udbruddet får lov at slås om etapesejren, tror jeg ikke der er nogen, der kan slå ham.
Jeg var i syv sind om jeg skulle vælge Colbrelli eller Brambilla, men jeg fravalgte Brambilla, da jeg tænkte han var for tæt på i klassementet til at få lov at gå med i udbruddet. Tobi går nok forbi mig i dag på holdet.dk.
Jeg fravalgte Brambilla af samme årsag og gik med Wellens... Øv.
Det ligner i alvorlig grad at Brambilla også ryger i Maglia Rosa. 5 minutter bliver svært at hente medmindre favoritterne virkelig ønsker at gå amok på bakken/bjerget.
Jeg forstår sgu ikke helt hvorfor de store hold (Astana og Movistar) ikke går efter at lave ravage på sådan en etape, men okay Movistar har selvfølgelig to mand ude foran så den ene kan bruges til etapen og den anden, som hjælp til Valverde hvis han vil afsted, men Astana skulle sgu have sendt en mand afsted. Jeg troede de ville sende Kangert eller Scarponi med i et bræk og satsede så på Scarponi. Men nej nej...
Astana kører ikke offensivt på den måde, og det plejer Movistar egentlig heller ikke, så jeg er noget spændt på, hvad planen er med to mand fremme.
Jeg tror så, at Forlan kommer bagfra, da han både har Moser og Brambilla på holdet. Jeg var også selv tæt på at medtage Moser, hvilket er frygteligt irriterende nu. Busato kunne også godt lige have sneget sig med.
Jeg havde end ikke overejet Moser må jeg indrømme, men jeg havde både Berlato, De Marchi og Montaguti på blokken. Der tog jeg så Firsanov og Siutsou i stedet for en af de to og valgte Wellens som min satsning. Alternativt havde jeg fået plads til Pozzovivo, Montaguti og Berlato/De Marchi.
Forlan spiller godt lige for tiden må man sige, og han behøver vel reelt ikke lave en eneste udskiftning til i morgen heller.
Nå, 3.40 for udbruddet nu. Hvis der virkelig bliver kørt igennem fra favoritterne, kan de godt nå udbruddet, men det virker usandsynligt. Specielt med enkeltstarten i morgen.
Jeg sætter min lid til, at Moser har diamanter i benene, men jeg tror ikke, at der er nogen, der kan røre Brambilla i udbruddet oppe foran. Stigningen passer ham perfekt.
Det er fint hvis udbruddet gider at køre sig selv i stykker på dumme ryk i højre og venstre, imens feltet så ellers bare hamrer derudad... Dejligt hvis LottoNL vil hjælpe - Og Movistar selvfølgelig.