Du svarer på indlægget:
Men i Folketinget er der journaliseringspligt.


Er der det? Det tror jeg nu ikke, at der er. Folketinget er i hvert fald ikke omfattet af offentlighedsloven, hvor journaliseringspligten fremgår af § 14. Jeg ved faktisk ikke, om der skulle være særlovgivning på det område.

Statsministeriet er dog omfattet, men dermed ikke sagt, at alle SMS´er eller mails, der går ind og ud af Statsministeriet er journaliseringspligtige.

0