@ Poor scouser tommy
Fint nok med en stram udlændingepolitik. Men jeg synes sgu, det er deprimerende, at Danmark nu er et land, der vil sende velintegrerede teenagepiger ned til et diktatur, hvor de risikerer at blive udsat for forfølgelse og tortur. Humanismen er stendød i Danmark.
Jeg skal lige forstå, hvad du ønsker at få lavet om?
Det er jo helt grundlæggende, at flygtninge skal have beskyttelse, så længe at der er beskyttelsesbehov. Nu er der konkrete områder i Syrien, hvor der er sikkert at opholde sig for nogle personer, der ikke er individuelt forfulgte.
Så skal de personer da også tilbage dertil?
Du ville sikkert kunne overbevise mig om, at de fleste mennesker fra bl.a. Mellemøsten, der får ophold i Danmark, ønsker at blive her. Det kan jeg ikke fortænke dem i, men det er jo ikke sådan, at flygtningebeskyttelsen fungerer.
Lyt i øvrigt ca. 1,5 time inde i P1-orienterings udsendelse fra 6. april 2021, hvor Flygtningenævnets formand redegør for, hvorfor man er kommet frem til, at disse konkrete personer skal have inddraget deres opholdstilladelse:
https://www.dr.dk/radio/p1/orientering/orientering-2021-04-06Det, der faktisk kommer til at ske, er, at de deporterede kommer til at leve en årelang og udsigtsløs tilværelse på udrejsecentre.
Det er jo deres eget valg? Hun kunne jo ret beset rejse tilbage til Syrien?
De kommer fra et land, hvor mulighederne (i hvert fald efter krigens begyndelse) ikke er så mange og så gode som i Danmark. Det er da - af mangel på et bedre ord- træls! Rigtig træls! Men det er jo realiteterne for jeg ved snart ikke, hvor mange mennesker på denne jord.
Der er jo intet i vejen for, at hun ansøger om opholdstilladelse i Danmark på et andet grundlag end som flygtning. Det står hende frit for, men så er det jo på lige vilkår med andre, der heller ikke er flygtninge.