Det er fanme ikke mig der har et problem med den.
All we are saying is give peace a chance
that means you too
Husk i øvrigt på, at det forud for at man skrider til anholdelse og sigtelse er gået efterforskning. Det har da vist været fremme, at man har aflyttet telefoner. Hvad der ellers er sket, er ikke godt at vide, men man har jo indsamlet beviser, forud for at man sigtede.
Skal man tro fhv. forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen, har Trine Bramsen med FE-sagen »åbnet op for den største trussel mod vor sikkerhed«, som han forleden skrev i et opslag på Facebook. Han anklager sin efterfølger for at afsløre karakteren af efterretningssamarbejdet mellem Danmark og USA i det øjeblik, hun lod TET publicere sin pressemeddelelse.
»Nu er skaden sket. Vor troværdighed er undermineret, og generationers arbejde med Danmarks sikkerhed er sat over styr. Man kan ikke fortænke allierede i nu at være i tvivl om vor loyalitet,« skrev Claus Hjort Frederiksen.