@ Womble
Ocon kom aldrig i nærheden af Norris, selvom han var foran ham da han gik i pit.
Og? Norris kører i en væsentlig bedre bil end Magnussen. Bare fordi Ocon ikke kunne hente Norris, er ikke det samme som at han ikke ville have kunnet hente Magnussen.
Da han kom ud på medium dæk under virtuel safety car og løbet blev givet frit, var var han cirka 7,5 sekunder efter Norris, der var på 15 omgange gamle hard dæk, da løbet sluttede var han 14 sekunder efter, så intet tyder på at du sikkert kan sige, at de ville have hentet Magnussen.
Sikkert? Nej. Men jeg skriver heller ikke, at min holdning også er den ultimative sandhed. Jeg tror dog fortsat på det scenarie - altså, at Magnussen havde været nødt til at pitte eller havde været på dæk, hvorved han ikke kunne forsvare sig.
Igen det er ren spekulation, da det så ud til at medium dækket hurtigt mistede farten.
Ja, selvfølgelig er det spekulation, da Magnussen ligesom udgik. Det du skriver er også spekulation.
Du kan ikke sige at medium dækket var markant hurtigere.
Det gør jeg heller ingen steder.
Alt tyder på at hard dækket var ganske habilt, når man ser omgangstiderne. Så din præmis holder ikke.
Med al mulig respekt, men du kan ikke bare begynde at inddrage holdninger, jeg aldrig har givet udtryk for, for derefter at skrive, at min præmis ikke holder. Jeg har på intet tidspunkt skrevet om compounds - det står for din regning.
Min præmis er uændret. Magnussens ellevteplads var til låns, i og med han havde et par hurtigere kørere efter sig, mens han enten ville have været tvunget til et pit stop mere eller til at forsvare sig på nogle enormt gamle dæk. Pest eller kolera. Uanset hvad, kan jeg ikke se, han havde et glimrende løb. Det var fint, måske sågar godt. Men glimrende? Den køber jeg ikke.