Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Piratfisk
http://www.dailymail.co.…season.html

Dailymail skriver, at Button forlænger. Fremtiden uvis for Kevin.
Skrevet af SimonV
Ja, det ligner at Button får en 1 årig kontrakt, BBC mener at vide at han er gået 50% ned i løn samtidigt.

https://youtu.be/ihaB8AFOhZo
Skrevet af Schelden
Underligt Button har solgt sig selv for slik. Man må da antage, at han havde haft andre tilbud?

Vi skal i hvertfald have ændret overskriften.
København.
Skrevet af Frygah2
Button har givetvis slugt en ordentlig lønnedgang, og BBC melder at hans løn bliver halveret, så det er en 60 mil. han er gået ned.

Surt for Kevin, men lidt som frygtet har han ikke været rigtig overbevisende i sin rookie sæson, og med Honda som ny på banen i næste sæson hos McLaren, har Button alligevel 15 års erfaring med f1-racere.

Mere generelt kan man dog godt begynde at frygte en tendens hvor der kommer betydelig færre rookies ind i F1 og kan gøre sig gældende, når vi ser kørerne være på toppen over længere og længere tid, samtidig med at rookies virkelig skal præstere på voldsomt højt niveau i forhold til deres teamkollega allerede fra dag 1.
Skrevet af TimE
Bare fordi at han ikke får den ønskede kontrakt, så betyder det jo ikke at eventyret er slut. Han kan stadig blive testkører og så komme ind på et hold til næste sæson, det ville ikke ligefrem være første gang det er sket, selv for de store.
Alonso og Button må desuden blive den ældste duo i Formel1.. 77 år.

Nogen der ved om man kan se presse konferencen live et sted?
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Skrevet af maarkap
Magnussen har jo også langt fra imponeret, når man ser i forhold til Button. Man havde håbet på noget frisk power, som kunne tage F1 med storm, og det har langt fra været tilfældet.
Desuden har Button vel så mange sponsor kroner i ryggen, at det ikke rigtig kan være så meget anderledes.

Godt forsøg Kevin, men det var sgu ikke godt nok.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Skrevet af TimE
Tv3 sports livestream (gratis): http://www.tv3sport.dk/m…live/?dkdkd
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Skrevet af Il_Preferito
Tv2 viser det også på deres side, og vist også på News.

P.S. 33 + 34 giver altså ikke 77.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Skrevet af TimE
Hahaha, jeg så slet ikke at jeg havde skrevet 77 og ikke 67. Tak.

"Hvorfor skal det være så hemmelighedsfuldt?"
Ja det er eddermageme et godt spørgsmål. Alle ved jo at det er Button der tager pladsen, jeg sidder bare og vil høre hvad de har at sige om Magnussen og om han bliver testkører for dem, eller prøver lykken andetsteds.
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Skrevet af Kratos
Magnussen testkører og Alonso+Button har sæderne.
FCK og United siden \'92.
Skrevet af Frygah2
TimE

Det kan godt være eventyret ikke er slut, men Magnussen har altså Vandoorne der ånder ham i nakken, og som får et år med GP2 racerløbserfaring, mens Magnussen bliver testkører. Der giver ikke Magnussen så voldsomt meget at imponere med.

Derudover så vi jo Perez ryge ud efter 1 år, og nu mister Magnussen sædet. Det er ikke naturligt at Kevin automatisk ryger i et sæde efter et år som reserve.

Det er rigtig skidt for Kevin, og han har nul chancer for at finde et andet team og få banket noget mere løbserfaring sammen, hvilket tydeligt har været det han har manglet i denne sæson. Han er jo hurtig nok i kvalifikation, men halter i løbene.
Skrevet af TimE
Jeg prøvede nu heller ikke på at romantisere hans status i formel1, på nogen måde. Min pointe var bare at det før er set at en kører bliver testkører og alligevel ender på toppen.

Jenson Button ‏@JensonButton 28m28 minutes ago
Just woken up, what´s going on?!

Manden har da humor.
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Skrevet af Frygah2
Button er generelt meget vellidt, til trods for hans halvdårlige måde han tidligere har forsøgt at komme ud af kontrakter på hos Williams og BAR.

Det er lettere ironisk at folk (F1 fora)er så sure over måden han er blevet behandlet på af McLaren, når man tænker på hans fortid i forhold til at vedligeholde sine kontrakter.
Skrevet af Slettet(522254212008)
Kevin back in buisness.

Sørgeligt med Alonso, men som man siger. "Den enes død, den andes brød"
Does anyone in here have telekinetic powers? If you do, please raise my hand. - I øvrigt mener jeg, at pandaerne i København Zoo bør deporteres
Skrevet af Schelden
Så er det snart, det går løs!

Jeg glæder mig specielt i år, fordi optakten har været meget misvisende ift. at bedømme diverse teams. Jeg er meget spændt på at se Willams og Lotus, da førstnævnte virkelig har noget at bevise i den her sæson, da de nu har fået en ekstra pengebeholdning. Bottas bliver spændende. Lotus har haft nogle lyspunkter i optakten, så det bliver spændende og se, om de kan få Mercedes-motoren til at spille!

Kevin har intet pres på sig, og hans største og vigtigste opgave bliver vel at få bilen i mål. Forhåbentlig overrasker han positivt. Det bliver desuden også spændende at se Vettel i Ferrari!

- Jeg håber personligt på, at Lewis genvinder mesterskabet.
København.
Skrevet af Frygah2
Jeg frygter en kedelig sæson. Med de tests der er blevet lavet, er udfaldet om guld og sølv mere eller mindre fastlagt. Det tager Mercedes sig af. Det spændende for mig bliver de næste placeringer, hvor vi forhåbentlig kan få noget fed racing.

Og så er det selvfølgelig spørgsmålet om hvor stor en omgang makværk McLaren har fået lavet.
Skrevet af XorpiZ
Og så er det selvfølgelig spørgsmålet om hvor stor en omgang makværk McLaren har fået lavet.


https://twitter.com/Jona…920/photo/1

Man må sige, at det er en pænt stor omgang makværk.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Skrevet af Womble
Tror faktisk det er godt for Minimag at McLaren er så ringe.

Mon ikke Alonso lige nu sidder og tænker, at det var den største fejltagelse i historien, at skifte sin Ferrari ud med en McLaren.

Jeg ville ikke blive overrasket hvis Alonso vælger at tage et år på sofaen. For ham er der ikke meget sport i at kæmpe om at blive nummer 15.
Skrevet af SotD
Hvis så bare Magnussen gad ende foran Button. Det sker for sjældent/skete for sjældent.
Silkeborg IF
Skrevet af Pleased to Michu
Mclaren har meddelt at Magnussen formentlig også kommer til at køre i Malaysia.

Det er jo næsten sikkert at Alonso ikke er skadet, men bare ikke GIDER køre i sådan noget skrammel. Han vil hellere lade Magnussen sidde og blive til grin uge efter uge. Og det forstår man jo som sådan set godt med Alonsos attitude som dobbelt verdensmester.

Det bedste ville være hvis bilen ikke virker de næste par uger og Alonso helt dropper Mclaren, hvorefter bilen kører igen og Magnussen kan køre resten af sæsonen.
Chelsea FC Aalborg BK AFC Ajax
annonce
0