Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kender ikke omtalte malt. Prøv det og lad mig høre om du får KOL af den øl ;o)
Hehe ja det bliver spændene, jeg sætter min lid til at den beskrivelse man kan læse om malten, der specificere at man kan bruge op til 100% i et bryg, siger noget om at den ikke sætter samme preg som andre røg "typer" hvor man kun bliver anbefalet at bruge op til 5%.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Min røget stuot blev helt formidabel, jeg valgte dog at gå for 1,5kg røget malt. Den havde en tydelig røgsmag, især i starten, men efter et par måneder på fad, så blev den utrolig god, og røgen var på ingen måde dominerende.

Sidenhen har jeg brygget mig en klassisk brown ale, og en lys hvede med lakrids. For en uges tid siden tappede jeg noget der skulle minde om en Blue Chimay klon på fad, den skal stå nogle måneder inden den bliver rigtig god (håber jeg) Jeg ramte OG og FG spot on, så det er en stærk sag på over 9%.

Derudover har jeg i skrivende stund en Kolsch på gæringstank, øllen er færdiggæret men den får lov til at stå et par uger til så den kan klare op og modnes.
Den blev dog noget stærk for stilen, hele 7.4% endte den på. Heldigvis havde min Kolsch gær ikke problemer med den store mængde sukker, jeg var ellers noget nervøs da jeg brugte gæren uden at lave en starter.

Nå ja så har jeg også skaffet mig et gammelt køleskap jeg har lakkeret med tavlelak. og så installeret Keg co2 og tappehaner.
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/19576289_10154407294890683_1488511657_n.jpg?oh=68a2f3b7f2a64260cd517060828285d7&oe=59549CD6


https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Det ser da helt proft ud, det der.

Jeg var i Amsterdam for et par uger siden og genfandt min gamle glæde for geuze og kriek.

Jeg er nok ret alene om sådan noget, men kunne det være sjovt for dig at lave sådan noget, Bishop?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg må indrømme at jeg aldrig har hørt eller smagt den øltype før. Smage ville jeg gerne, men den ser mig noget avanceret ud, og at kaste mig ud i et prosjekt der skal stække sig over år er nok lige tidligt nok, jeg er stadigvæk på nybegynderstadiet. Snakker jeg med folk der ikke ved noget om ølbrygning ved jeg nok til at jeg kan lyde som en verdensmand, men jo mere jeg læser og undersøger i forbindelse med mine bryggeseancer jo dummere føler jeg mig næsten.
Men heldigvis er det sådan med ølbrygning, at det er utrolig simpelt at brygge en øl der smager godt, det er fuldt ud muligt at brygge en øl der smager fantastisk, problemet opstår ført når du vil gentage en tidligere succes.






https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det køleskab er AFSINDIGT blæret. Misundelse er en grim ting, men det kunne godt nok være skægt at have sådan et anlæg.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Haha ja det er jo lidt en drengerøvsdrøm at have tappehaner med koldt rindende øl til rådighed 24/7 "heldigvis" har jeg små børn der stadig sover dårligt, så jeg har ikke fået tillagt mig et misbrug endnu.

Det er jo ganske simpelt og ikke engang dyrt at anskaffe sig, men det er klart det er endnu sjovere når man også brygger øllen selv.

her er et billede der viser køleskapet indvendigt
https://scontent.fsvg1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/19551178_10154407947885683_1470175927_n.jpg?oh=36c3e6dff221a449f4e7dee46b81ceef&oe=5955730A

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Puha Jussi, geuze, virkeligt? Dem har jeg det godt nok stramt med.


Lækkert køleskab i øvrigt, Bishop. Jeg har fornyligt brygget en Rochefort 10-kopi med en kammerat, som umiddelbart smager fantastisk. Den skal bare liiiiige få eftergæret på flaskerne. Det må den godt skyndes sig lidt med.
Ipswich Town
Hvilken OG/FG landede Rochefort´en på?

11,3 % er BoGodt deropaf, jeg har tidligere forsøgt mig med en Belgisk Trippel der også enten deroppe omkring, men med en FG på 1,008 så er den sgu lidt for voldsom.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
OG var 1093 og FG 1005, så den endte på 11,7 %. Den er dejlig kraftig i smagen med en smag ret tæt på Rocheforte´en. Det var kun vores 2. bryg, så vi er ret tilfredse.

Det første bryg endte med at have en bismag af korn.

Ipswich Town
Annonce