Skal vi ikke grundlæggende blive enige om, at vi dømmer mig på det jeg skriver og ikke hvad du tror jeg mener?
Igen Kusk. Fribytter og Kaffe har påpeget det før mig. Jeg prøver så på en lidt pænere måde, men det virker så heller ikke. Fred være med det.
Du synes at have fået den opfattelse, at jeg skulle specifikt have noget mod Thyland. Det er ikke tilfældet. Jeg viderebringer blot, hvor nogle af aftagerne til eleverne står, og modbeviser derefter dine konstruerede forklaringer på, hvorfor de tager fejl, ligesom jeg påpeger det usandsynlige i, at du som elev kan vurdere, om I lærer det I skal.
Det kan man så vælge at kalde patroniserende. Eller man kan vælge at kigge på substansen og udpege, hvor jeg tager fejl.
Det mindste man kan forlange er vel, at du ved hvordan det står til på skolen i dag? Det viste sig så hurtigt, at det vidste du ikke. Alligevel bliver du ved med at påstå, jeg ikke skriver sandt. Det er da plat og nedgørende i 5. potens. Hvis du ikke selv kan se det, ja så står det skam skidt til.
Derudover tror jeg nu nok godt, lærerne og censorerne kan se, om vi lærer det, vi skal. Det lader det jo så sjovt nok til.
Du minder lidt om hende pigen fra min folkeskole, der prøvede at starte en sag på, at vores lærer havde kaldt hende "kejthåndet".
Med andre ord, ens karrierevalg kan man ikke med rette tillade sig at blive forarget over, at andre påtaler.
At jeg så ikke gjorde det i første omgang, er så en anden sag.
Jeps jeg er en tøsefornærmet pige på 14. års alderen, der ikke kan tage drømmen om at sy brasede. Netop.
Jeg må svare negativ til begge tilfælde.
Men du er da velkommen til at udpensle, hvilke af mine kilder, der skulle være unuancerede, uvederhæftige eller på anden måde utroværdige? Det glæder jeg mig lidt til.
Du mener altså helt seriøst at den mavesure Cruyff, der ikke kan andet end at svine Morten Olsen, Jon Dahl, Rommedahl med flere er nuanceret? I så fald giver jeg fortabt.
Med hensyn til dine kilder er de da sikkert fine. De er bare ikke nutidige. Thyland har, som du så småt heldigvis også er ved at forstå igennem tråden her, gjort noget for at alle skal få noget ud af undervisningen. Men det er da klart at efterskoler, alle efterskoler, får nogle elever, der er blevet "tabt". Det kan man vel ikke klandre efterskolerne for at prøve at rette op på? Det kan vel aldrig været efterskolernes
skyld, at folkeskolen ikke altid er som den burde?