Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af 2.0
... et tv-program har en ikke-engelsktalende vært, eksempelvis en franskmand, og man så vælger at finde en person til at lægge voice-over, som taler engelsk med fransk accent. Det er altså virkelig en uskik. Hvor dumme tror de, seerne er?
Skrevet af Matias
Tilsyneladende er mange englændere og amerikanere suckers for det... man mener åbenbart, at det virker mere autentisk på den måde.
Skrevet af 2.0
Det er meget muligt, det er den tanke, der ligger bag, men for mig har det den stik modsatte effekt.

Jeg kan simpelthen ikke se, hvad tanken bag skulle være.

Vil de have folk til at tro, det er den pågældende vært, der taler, men blot ikke kunne tale engelsk på optagelsestidspunktet, hvorfor man måtte lægge en voice-over ind senere, da han havde lært at tale fransk (dog med en helt anden stemme)?

Er værtens "franskhed" så vigtig for folkene bag programmet, at de er nødt til at give selv voice-overen et pinligt "strejf" af fransk tale?

Det er jo bare dumt.
Skrevet af 2.0
... jeg ser et billede af Zinedine Zidane fra dengang, hvor han havde hår:

http://spf.fotolog.com/p…98866_f.jpg
Skrevet af Sir , moderator
når over Lise Rønne, Julie Zangenberg, Medina, Johanne Schmidt-Nielsen!

Dette er en signatur.
Skrevet af Kaffe
Tag de ord tilbage! Hvor vover du at nævne Danmarks næste statsminister i samme sætning som de ækle harper?
Niddets arkivar
Skrevet af Guerre
Ja, det skal nok blive festligt med Medina som statsminister.
When you drank the world was still out there, but for the moment it didn’t have you by the throat.
Skrevet af Kaffe
Tøhø, onkel Guerre.
Niddets arkivar
Skrevet af Bosse1983
Tilsyneladende er mange englændere og amerikanere suckers for det... man mener åbenbart, at det virker mere autentisk på den måde.

Jeg så "The Girl with the Dragon Tattoo", som er den amerikanske version af mænd som hader kvinder. Amerikansk er dog så meget sagt, omend James Bond spiller hovedrollen. Der er en masse gode skandinaviske skuespillere med, både fra Hollywood og mere hjemligt, men det vrider sig i mig, at jeg skal se svenske ord på skærmen, svenske navne som udtales dårligt på engelsk, samt James Bond som færdes i det svenske, i en by han ikke kan udtale navnet på, mens dialogen foregår med tyk accent.

Flot at man prøver at favne internationalt og ikke vil sætte et for stort Hollywood-aftryk, men det bliver så helvedes karikeret og handlingen havde som sådan ikke været dårligere, hvis den havde udspillet sig i Maine.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af Sir , moderator
Kaffe, jeg undrer mig over at folk omtaler dem som lækre, søde mm bare fordi de har været i medierne. Der er jo intet tilnærmelsesvis kønt over de kraner der.
Dette er en signatur.
Skrevet af Svoger
Smag og behag. Ikke at Julie Zangenberg ville stå øverst på min liste, meeen, jeg skulle da gerne...

Medina er til gengæld på ingen måde heldig med det ansigt...
"Det er dog ikke noget jeg ved noget om, det er ren spekulation."
Skrevet af uden_benskinner
søde johanne er slet ikke så lækker live, som hun måske fremstår på tv. kroppen er fuldstændig middelmådig - og i kombination med hendes robin hood-kompleks og nævenyttige socialt indignerede fremtoning, ender hun bare op som en middelmådig eventualitet. men hver sin smag.
gik i seng efter første halvleg
Skrevet af Borger Louis
Der er for meget Miss Piggy over Julie Zangenberg.

Men godt at vide at du står klar, Svoger.
Skrevet af Svoger
Godt Borger, så har vi en aftale. Du ringer bare, hvis hun står desperat på et morgenværtshus et sted, og ikke kan få samlet nogen op.
"Det er dog ikke noget jeg ved noget om, det er ren spekulation."
Skrevet af Borger Louis
Jeg bliver desværre alt for sjældent skrevet i døren på Zen. Så jeg tvivler på det kommer til at ske.

Skrevet af Cheech
http://www.youtube.com/w…ure=related

Jeg undrer mig over billedet, der ultra kort popper op ved 3.20 - hvor de skifter fra at filme henrettelsesmuren til den medicinske afdeling - akkompagneret af et anslag på violinen. Jeg kan desværre ikke ramme det ved hjælp af pauseknappen, men så vidt jeg kan se er det en person, der ligger ned og stirrer ret så skræmmende.

Jeg gad godt vide, hvorfor det er der. Er det en kunstnerisk frihed fra instruktørens side, eller er det et forsøg på at påvirke underbevidstheden, som man ofte gjorde ved at klippe billedstykker ind og lade dem vise i så kort tid, at bevidstheden ikke registrerede det? Ingen af delene giver rigtig mening for mig, for i sidstnævnte tilfælde er der vel uhyrligheder nok at vise, uden at skulle påvirke underbevidstheden.

Det fremkalder dog kuldegysninger hos mig.

Edit: Det er virkelig et kort klip. Jeg afspiller videoen i 0,03*normal hastighed, og alligevel har jeg ikke været hurtig nok på pauseknappen i de første to omgange.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Skrevet af Fribytter
Resnais er umådeligt interesseret i den menneskelige måde at erindre og tænke på, og hvordan kropslige og sansemæssige indtryk kan være meningsskabende. Jeg har dog aldrig fået set filmen, selvom den står på dvd-hylden, men i en film som L´Année dernière á Marienbad bruges den form for chokeffekter også. I bund og grund vil han bare ruske lidt op i tilskueren. Det er bruddet, han er interesseret i.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Skrevet af Borger Louis
Jeg er grebet af uhyggen.

Hvordan ændrer du på hastigheden?

Skrevet af Cheech
Mange tak for afklaringen, det var interessant at blive klogere på. Om det så er helt kosher med den slags metoder i noget, der i sagens natur vil dokumentere, beskrive og forklare, kan man altid diskutere.

Det lykkedes mig i 6. forsøg at fange klippet og jeg forsøger at lægge det på nettet, selvom imageshack er lidt genstridigt.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Skrevet af SørenLarsen
Jeg ramte perfekt i tredje forsøg.

Jeg ved bare ikke hvordan man tager screenshot på en Mac?
annonce
0