Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Jeps. Og mange tak! Ja, det er nemlig et virkelig godt køb. Godt jeg nuppede en stor håndfuld dengang!

Og i lige måde. Jeg er slet ikke i tvivl om at den står på noget spændende hos dig.
https://kortlink.dk/sudv
Nja, det ved jeg nu ikke - fik en rest brisler en Bordelaise med fra min moder, så de ryger fint ned med denne ret gode Beaujolais:

http://www.loegismose.dk…roduct/663/

Super godt køb uden de store forblomstrede dikkedarer.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg har hjemført et par kilo Guanciale fra Italiensland, men nu er spørgsmålet hvordan jeg opbevarer dem bedst på disse breddegrader. Jeg overvejer at hænge dem oppe på loftrummet, da der er rimeligt køligt samt tørt. Altså indtil jeg tager hul på dem. Og så kommer de i køleskabet. Er der nogen, der har erfaringer med opbevaring af lufttørrede ting?
Caniggia's kone, model Mariana Nannis, om Maradona: "At times I believe Diego is in love with my husband. It must be the long hair and big muscles."
Det er ikke optimalt at opbevare dem på køl, men jeg tror det er din bedste løsning. Det er bare vigtigt at kødet kan ånde.

Så hvis der skal kunne holde sig i længere tid, så skal de pakkes ud.
Op på loftet med det. Pas på når solen skinner.

Og så er jeg misundelig.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvordan gik det med ismaskineplanerne?
Niddets arkivar
Jeg får ofte en halv luftørret skinke hjem og den opbevarer jeg i et klæde i bunden af køleskabet, i et rum der ellers var tiltænkt de formastelige grøntsager.

Det er som andre nævner vigtigt at den kan ånde. Der vil trænge salt ud af den og give den yderste del et hvidt lag. Dette er kun salt og kan nemt skrabes af.

Engang da jeg modtog rigtig meget, frøs jeg noget af det ned. Dette er sikkert blasfemi, men det fungerede faktisk ok da jeg efterfølgende brugte det til for eksempel pizza og risotto.
Jeg skal have lavet en cuvette til kærestens fødselsdag imorgen, men er ikke helt sikker på, hvordan den laves bedst.

Har Bold nogle erfaringer?
In a controversy the instant we feel anger we have already ceased striving for the truth, and have begun striving for ourselves.
Kan desværre ikke lige hjælpe med en opskrift.
Håber dog du ikke får verbale tæsk af mad-aficionadoerne her i tråden for at diske op med cuvette til kærestens fødselsdag!
2872015
Godt nok om culotte, men du kan læse lidt om det her:

http://www.bold.dk/snak/…&start=5950
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce