Du svarer ikke på det første. Skal en ansøgning om humanitær opholdstilladelse pr. definition godkendes, hvis læger vurderer, at ansøgeren er i livsfare indenfor en overskuelig fremtid, uden at modtage den nødvendige behandling. Jeg forudser en god forretning for menneskesmuglere, og skatteyderne betaler.
Ja, hvis han ikke kan overleve i sit hjemland, hvis vi sender ham tilbage, så skal vi (i) Hjælpe. Jeg betaler desværre ikke skat i DK, da jeg ikke er bosiddende der. Og det med menneskesmulerne er jo til grin. En person som sidder i Irak og har kol, skulle kunne rejse 8000 km i en container? Come on.
/When I heard Cristiano Ronaldo was pictured holding a manbag, I was surprised it was a gucci bag and not another guy’s sack./
Frankie Boyle.