Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af hts
Jeg er lige kommet hjem fra Moskva (arbejde). For første gang siden februar, og har nok været der 10+ gange siden, sagde en ansat på hotellet til mig at denne krig skulle stoppe nu. Makes no sense, som han sagde.
Skal afsted igen næste uge. Det går stærkt pt er min fornemmelse.
Skrevet af Bosse1983
Du er verdens sløjeste spion, hjst.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af hts
Hvis den er på mig, så har du ret. Forstod knapt koden
Skrevet af FriedChickenKentucky
Dmitry Peskov giver sit svar på Elon Musk “fredsforslag”:

“- I modsætning til mange professionelle diplomater, så leder Musk stadig efter muligheder for fred. Og freden kommer ikke, uden at man opfylder Ruslands betingelser, siger han videre”

Our way or the highway. Klassisk russisk og svaret må vel være nej tak og så nogle flere HIMARS.
Skrevet af MUSSEN
Den store flugt fra Rusland, bliver bare større og større.
Flere kilder melder om mellem 600.000 og 1 mio. (artiklen her gætter på 700.000 ud fra flere kilder) har forladt Rusland siden mobiliseringen, det er dog ikke klart hvor mange der er turister.

Selv før alt det her stod det skidt til Rustat har opgjort 419.000 forlod Rusland i første halvår mere end doblet af sidste år og samlet har der været net emigration p 96.000 vs net migration på 114.000 i 2021.

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2022/10/4/7370341/
Med fødte vs døde underskud på cirka. 1 mio. i 2021 nok en smule mindre i år (færre corona dødsfald) samt nu mange hundrede tusinder eller millioner som forlader Rusland over efteråret vinteren har Putin lige sat turbo på Ruslands demografiske kollaps.

Både økonomien og militæret kommer i høj grad til at mangle disse millioner i løbet af vinteren og frem, hvis ikke Putin er faldet før.

Omvendt så ser den militære situation bare bedre og bedre ud for Ukraine og gassituation ser også bedre ud for EU mandag den 3/10 ramte EU 89,6% svarer til 26,4% af årsforbrug, så et sted mellem 90 og 95% før 1/11 er nok realistisk.
Når man sammenligner med forbruget skal man tænke på det var et gennemsnit de sidste 5 år, og især her til vinter (hvis den er normal) vil forbruget være lavere end normalt og uden de store konsekvenser pga. mange boliger og kontorer temperaturer varmes mindre op end normalt.
Prisen er også faldet til det lavest siden 1/7


Skrevet af Big Ben
@ Så, MUSSEN, nu skal du ikke ødelægge Milanestis gode humør allerede her om formiddagen :-)
Skrevet af Big Ben
@ MUSSEN

I øvrigt spændende betragtninger. I vores medier bliver vi jo dagligt bombarderet med elendige nyheder og tudet ørerne fulde om, hvor slemt det kommer til at gå i vintermånederne. Hvad betyder de fyldte eller næsten fyldte gaslagre i praksis? Er vi bedre forberedt på denne situation, end dommedagsrøsterne lader antyde? Og kommer Rusland i øvrigt ikke til at mangle indtægter på gas?
Skrevet af MUSSEN
"Hvad betyder de fyldte eller næsten fyldte gaslagre i praksis? Er vi bedre forberedt på denne situation, end dommedagsrøsterne lader antyde? Og kommer Rusland i øvrigt ikke til at mangle indtægter på gas?"

Det betyder at EU med lagrene og sparetiltagene står bedre i vinteren, så formentligt løber vi ikke tør og kommer ikke til at fryse ihjel og industrien lukkes ikke.
Denne video er fin:
https://www.youtube.com/watch?v=YiM2QICwGnk&t=626s
Men det bliver dyrt og vi skal spare så meget som muligt, Samtidigt kan vinteren jo blive rigtig kold eller sabotage på andre ledninger og så står vi et andet sted.

I forhold til Rusland ja det gør ondt både på kort og nok på længere sigt.
De før dog en hjælpende hånd af OPEC+ (hvor Rusland) er medlem, de sænker målet for olieproduktionen med 2 mio. tønder om dagen. Ligenu producerer OPEC+ mere end 3 mio. mindre end målet så det for ikke 2 mio. tønder effekt men olieprisen stiger og er igen over 90 dollars. Rusland ligger så langt under deres kvote (1 mio. + ) så deres 500k fald gør ingen forskel.
Hvor meget det reele fald bliver er usikker som denne artikel beskriver:

"Wednesday´s production cuts of 2 million bpd are based on existing baseline figures, which means the cuts would be less deep because OPEC+ fell about 3.6 million barrels per day short of its output target in August.

Under-production happened because of Western sanctions on countries such as Russia, Venezuela and Iran and output problems with producers such as Nigeria and Angola.

Prince Abdulaziz said the real cuts would be 1.0-1.1 million bpd.

Analysts from Jefferies said they estimated the figure at 0.9 million bpd, while Goldman Sachs put it at 0.4-0.6 million bpd saying cuts would mainly come from Gulf OPEC producers such as Saudi Arabia, Iraq, the United Arab Emirates and Kuwait."

Så skidt for inflation i EU og USA og godt for Ruslands pengepung desværre.

Det er også et tegn på vi nok aldrig når op på olieproduktion fra 2019 igen. Med en økonomisk krise nok her i 2023 så falder olieforbruget og produktionen nok yderligere og samtidigt stiger den vedvarende andel, så det er godt for klimate.
Skrevet af Halil
Når endnu flere frygtelige torturhistorier kommer frem, så håber jeg endnu flere russere dør og den almindelige russer får et dårligt og fattigt liv.

Usle hunde.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Skrevet af United2008
Halil. Helt enig. Må de ansvarlige lide nogle hårde skæbner. Føj.
Manchester United FC - “Late in May in 1999, Ole scored a goal in injury time, What a feeling, What a night.”
Skrevet af Poor Scouser Tommy
@ Halil

Jeg kan ikke rigtigt se, hvorfor den almindelige russer skal drages til ansvar for Putins og den russiske hærs krigsforbrydelser. For mig at se er den almindelige russer også er offer for Putins voldsregime.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Biomand
Jeg forstår ikke helt det russiske koncept med at tvinge Ukrainske mænd i kamp - det må da ikke være særlig behageligt at ens naboer i skyttegraven med skarpladte våben, mest holder med dem på den anden side.

I øvrigt håber jeg bare det snart er overstået - det kunne være hvis Rusland mistede deres støtte fra Iran og Nordkorea at det hele gik lidt hurtigere, med færre døde civile
Skrevet af MUSSEN
Ruslands valutareserver falder yderligere og nu ramt endnu et lavt punkt unde krigen.

540,7 den 30/9 nede fra 549,7 den 23/30 det er både første gang faldet er mere end 100 mia. dollars siden krigens start (præcist 101,6 mia.), og det laveste niveau siden 25.11.2019.

Når man tænker på 300 mia. (cirka) er frosset i vesten, er faldet fra 249,7 til 240,7 et fald på 3,6% det er fald der Rusland ikke kan klare ret længe, med den fart er de ikke frosset valutareserver væk den 5-4-2023.
Så spørgsmålet er kommer Rusland gennem vinteren?

Hvis man er lidt mindre pessimistisk på Ruslands vegne og kun regner med at de allerede gennemsnitlige ugentlige fald på 3,2 mia. som indtil videre har været gennem krigen så løber de ikke frosset tør den 9/3/2024

Rusland kan nok gå længere ned end man normalt vil, fordi at de kan regne med at når krigen stopper så for de 300. mia. tilbage.


Skrevet af MUSSEN
prorusserne i Kherson er ikke så glade for militærets indsats

"Kirill Stremousov er prorussisk ukrainer. Han er udpeget af Rusland til at være en del af topadministrationen i Kherson, hvor han er topchef i forvaltningen for familie, børn, sport og informationer.

Ukrainerne har efterlyst ham for forræderi, men selv han kan se, at krigen i Ukraine ikke går som planlagt.

Det lægger han ikke i skjul på i en netop udgivet video, hvor han i skarpe vendinger kritiserer Ruslands forsvarsminister, Sergei Shoigu.

Han har nemlig en klar opfordring til Putins højre hånd: Skyd dig selv."
Skrevet af Halil
Poor:

De er med på holdet. De accepterer tilstandene. Ser bort fra fakta. Holder med Putin-svinet og krigen(hvis ellers man kan tro deres målinger)

Det har jeg det svært med. Og de bør også straffes.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Skrevet af pukledyret
Der er interessant nok blevet lidt stille rundt omkring hos de iagttagere og debattører, som ellers har haft travlt med at bortforklare den russiske invasion som andet end blatant og brutal imperialisme.

Jeg har derfor tilladt mig at give et forsøg på, hvad de kunne have skrevet, hvis de eller stadig havde mælk nok i yveret til stå på mål for deres eklatante fejlvurderinger og bevidste vildledning.


Anti-faktuel Frontopdatering


Russiske enheder fortsætter deres flotte fremrykning ved Bakhmut. I den seneste periode er de nu nået 27 centimeter længere frem. Det er et resultat af den imponerende koordination og kommunikation internt i hæren. Den ekstremt hierarkiske opbygning og en kultur der belønner loyalitet overfor initiativ og ærlighed, har i modstrid med alle moderne ledelses- og organisationsprincipper vist sig som en fremragende og effektiv ledelsesform. Især under pres og i hurtigt forandrende miljøer, hvor lederne i øvrigt er blevet slået ihjel.

Så mens de russiske enheder løber baglæns fremad på fronterne ved Kharkiv, Luhansk, Zaporisjsja og Kherson og dermed smart og udspekuleret lokker de ukrainske styrker til at befri ukrainske byer, har den geniale russiske hærledelse udnyttet denne distraktion til stadig at pisse deres tropper væk i daglige håbløse angreb mod Bakhmut. Hvis du ikke selv ved hvad du laver, så kan fjenden heller ikke vide det. En særdeles spændende og innovativ operationel tilgang.

Samtidigt er det på overbevisende facon lykkedes de russiske enheder at minimere frontlinjen ved Kherson og Kharkiv. Et genialt træk som betyder at Ukraines artilleri nu har endnu flere nye mål som de kan spilde deres ammunition på. De russiske mål ved især Kherson er nemlig virkelig dygtige til at fange ukrainske granater, og lidt raketter fra HIMARS. En komplet overlegen evne og vi venter derfor blot på, at Ukraine løber tør for ammunition.

De sagnomspundne forlydender om den mægtige russiske Tredje Armé, spækket til randen med veltrænede soldater, moderne kampvogne og alt det topmoderne udstyr som den russiske hær indtil videre har gemt for os, har vist sig lige så sande som forlydenderne om Steiners Modangreb. Det historiske modangreb der sendte den Røde Hær på flugt ved Berlin og reddede Nazi-Tyskland lige før lukketid. Som enhver kan se, er vi jo slet ikke gået rigtigt i gang endnu.

Når I ser billeder fra krigens gang i oktober, så husk på at den russiske hær kun bragte T-62 kampvogne frem til fronten for ikke at bruge dem. Det er også derfor der står så mange af dem i vejkanterne og på markerne nu. De skal jo ikke bruges. Den Tredje Armé er skræmmende og mægtig, vær forvisset om det comrade, men dog pt. strandet på det lokale vandhul i Søndre Sibirisk. Lad os kalde det en operationel pause. Den faldt de for sidst.

Den skræmmende russiske eskalering som følge af de vestlige våbenleverancer lader stadig vente på sig. For et halvt år siden, var der ellers flere uden videre indsigt i noget som helst relevant, der frejdigt påstod, at så ville helvede straks bryde løs. Det er selvfølgelig også en lidt prekær og ambivalent situation for Rusland, sådan at skulle tæske løs på våbenleverende lande, i og med at Rusland er ubetinget Ukraines største leverandør af våben.

Rusland har i øvrigt stort set ikke mistet nogle professionelle soldater. Det er blandt andet derfor, at de nu har indkaldt civile til at kæmpe videre. Det har vist sig, at de ukrainske stillinger er så nemme at indtage, at behovet for professionelle soldater er stort set ikke-eksisterende. Ligesom VDV og Spetznas er det, i øvrigt.

Da den russiske hær jo kæmper for Traditionelle Værdier, hvad end det måtte være, er det klart at den video der er kommet frem, hvor en russisk soldat yder fellatio på en anden russisk soldat (før de begge får en eksplosiv forløsning) i virkeligheden er to russiske soldater, der kysser korset.

Det er derfor en god udvikling for Rusland, at den russiske hær forsvarer disse vigtige værdier, og derfor er det logisk at værdifulde typer som Irans Præstestyre og Nordkoreas Tyksak støtter op om Ruslands militær. To regimer, der virkelig holder godt fast i Traditionelle Værdier. Ingen af naboerne gider rigtig hjælpe Rusland, men det er primært fordi landet ikke har brug for hjælp. Ikke fordi de grundlæggende afskyr Rusland efter hundredvis af års undertrykkelse og åbenlys racisme fra Moskva.

Flere såkaldte eksperter har også påstået, at Ukraine ikke kunne gennemføre offensive aktioner. Det viser sig i stedet at være Rusland, der ikke kan gennemføre defensive aktioner. Se hvordan Vesten lyver!

Det var vist det fra os.

Mvh

Det Russiske Forsvarsministerium og Vores Nyttige Idioter i Vesten.

P.S. Hold øje med Tokmak nord for Melitopol. Der er snart byfest.
Jeg siger bare hvad Burkina Faso tænker.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
De er med på holdet. De accepterer tilstandene. Ser bort fra fakta. Holder med Putin-svinet og krigen(hvis ellers man kan tro deres målinger)

Det er jo noget svært at vide, hvad den almindelige russer mener, når han/hun risikerer op til 15 års fængsel og/eller en tur til fronten i Ukraine for at protestere eller tale imod Putins politik.

Russiske målinger giver jeg ikke meget for. Masseflugten ud af Rusland tyder ikke på, at Putins krig nyder stor opbakning hos den almindelige russer. Men der vil selvfølgelig altid være nogen, der æder løgnene og propagandaen. I et land med godt 150 mio. indbyggere, vil den gruppe være relativt stor.

Generelt tror jeg, at den russiske befolknings forhold til politik mest er karakteriseret ved apati.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Jennerdrengen2
At et flertal taler russisk i dele af Ukraine er jo ikke det samme som at de alle ønsker at være en del af Rusland.

Ca. 1/2 af Belgien taler fransk/ 1/2 taler fransk og et lille mindretal taler tysk. Derfor er det stadig en nation - også selvom de fleste ikke forstår hvad de andre siger. Det er absolutte mindretal der ønsker at tilslutte sig hhv. Frankrig, Holland el. Tyskland trods deres sprog.

In other words så har Wall Street Jounal optalt donationer til Ukraine og holdt det op mod erobret russisk material og konkluderer, at den største enkeltleverandør af våben til Ukraine er Rusland - lidt ironisk.
FCN
Skrevet af Big Ben
@ Jennerdrengen

Jeg mener, at ca. 92 % af ukrainerne stemte for løsrivelse fra Sovjetunionen tilbage i 1991. Selvfølgelig ikke helt på niveau med de 96 %, der har stemt for Anscluss med Rusland i Kherson, Zaporizchia, Donetsk og Luhansk, men det snerper da derhenad,

I øvrigt kunne det være spændende at lave en profil på de 4%, der angiveligt har stemt nej til at blive annekteret af Rusland. Det må være en lille flok kværulanter med en evig nejhat på, kunne jeg forestille mig. Uden for pædagogisk rækkevidde. Eller også er Rusland endnu ikke helt i mål med at få elimineret de sidste narkomaner og nynazister.

Nogle hævder så, at de folkeafstemninger ikke er valide, men der er jo selvfølgelig altid dårlige tabere, Trumptyper, der ikke anerkender et nederlag. Rimeligvis har der jo tidligere været foretaget undersøgelser af ukraineres tilhørsforhold til hhv. EU og Rusland. Jeg mener, at denne afslørede i omegnen af 99:1 i Europas i området vest for Kiev / Dniprofloden . ungefähr halvdelen af landet - og ca. 82:18 i EUs favør i de østlige dele af Ukraine. Det kan være, at jeg mistolker disse tal, men umiddelbart ser jeg ikke et voldsomt ønske om at blive underlagt russisk herredømme i Ukraine. Og man kunne vel mene, at det lille mindretal, der ønsker det, kunne overveje at rykke teltpælene en snes eller to kilometer østpå.
Skrevet af MUSSEN
På ingen måde sikkert men rybar rapporterer at Ukraine har startet en offensiv i zaporichia.

Hvis det er sandt er det endnu en positiv udvikling.

1) Det vil sige meget om Ukraines evner at kunne køre 3 offensiver samtidigt, og tilsvarende maks presse russerne.

2) Det kan være første del af Krims befrielse. Først cut landbroen, derefter bomb broen, nedkæmp de dårligt forsynet russer i efteråret/vinteren. Ligesom Kherson som nok snart befries.
annonce
0