Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Har I set mine nøgler?
OK, jeg prøver at være tålmodig og pædagogisk. Hvad er det for sandheder jeg har opdigtet?

Det er jo for længst blevet nævnt, så jeg forstår nok ikke anledningen til at spørge.

Men jeg er i godt humør på denne solskinsdag, så: "Det er en temmelig stor ting og kræver en hel del at rykke sig et point på Transparancys liste". Det er et citat, der står i direkte modstrid med hestens egen mund: "Small fluctuations or changes in a country’s CPI score are not usually significant". Så præcist som forudsagt, trak du bare påstande ud af røven for at få ret i en pointe.

Jeg har i øvrigt aldrig haft som pointe, at listen er ubrugelig eller utroværdig. Jeg har haft som pointe, at du totalt misforstår, hvad listen repræsenterer, og som følge deraf misbruger du den totalt til at komme til nogle pointer, der ikke kan underbygges. Den med, at det kræver en hel del at flytte sig ét point på listen, afslører dig totalt; du ved simpelthen ikke, hvad du taler om.

Men det er jo nok blot østlig propaganda.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af MUSSEN
DK har åbenbart en del gamle Leopard 1 kampvogne.
Der står 99 i Flensborg som blev udfaset i slutningen af 1990erne, af de 99 regnes med 80 kan sendes til Ukraine med 20 i maj og resten i 2023.

https://www.berlingske.dk/samfund/tysk-selskab-bekraefter-99-danske-leopard-kampvogne-kan-vaere-paa-vej-til

Ligesom med alle andre våben så bliver kampvogne til Ukraine også en blanding af virkelig gode (dog ikke de mest moderne) våben fra hylderne og noget virkeligt gamlet udstyr.

Skrevet af Tom Wanks
Jennerdreng og Pukleren, tal med RAND-analytikerne - det er deres vurderinger, jeg just viderebragte. Hvis I går ind på instituttets hjemmeside, kan I finde kontaktinformationer og derpå rejse jeres diskussionspunkter via mail.

Invitationer til flere PTSD-prægede diskussioner af debattens deltagere (eller lignende kulørt materiale) må I sende andre steder hen.

Imens, jvf. bl.a. MUSSENs kommentar om Georgien, kan vi konstatere endnu mere konfliktspredning. Israelerne har formentligt angrebet iranske drone- og missilfabrikker, hvilket ifølge flere iagttagere kan knyttes til krigen i Ukraine.

https://www.forbes.com/sites/pauliddon/2023/01/29/covert-israeli-operations-against-iranian-missiles-and-drone-plants-might-help-ukraine/?sh=58b98568411c
https://www.reuters.com/world/middle-east/blast-heard-military-plant-irans-central-city-isfahan-state-media-2023-01-28/
https://www.iranintl.com/en/202301302635
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Skrevet af MikMik96
Wanks, er det Israelske angreb ikke bare et i en lang serie af aktioner rettet mod lokale ´fjender´?

Den eneste kobling til Ukraine er jo bare at det reducerer Iranernes mulighed for at producere våben for Rusland, når Israel ellers rammer.

Så inddirekte hjælp, men ingen eskalation...

Ed stavefejl
Skrevet af MUSSEN
Tom Wanks

Imens, jvf. bl.a. MUSSENs kommentar om Georgien, kan vi konstatere endnu mere konfliktspredning.

Det er jo ikke nye konflikter, men en længerevarende russisk besættelse der er tale om. Både Georgien og Moldova har været besat af Rusland længe.
Faktisk skrev russerne i november 1999 under på at de ville trække sig tilbage fra disse to lande seneste 31 december 2002.
https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Istanbul_summit

Putin kom til magten i 2000 og brød altså, med hvad russerne havde skrevet under på blot måneder før.

Synes du ikke det er meget naturligt at to lande der er besat (Georgien og Moldova), håber at kunne holde russerne op på hvad de har lovet og underskrevet for mere end 20 år siden?

Giver det ikke mening at disse lande og andre måske ikke stoler for meget på aftaler med russerne (og især Putins styre) når, russerne jo tydeligvis lover at trække sig men fastholder besættelser?


Skrevet af pukledyret
@Wanks

Så dine over 2000 indlæg om nazister, civilbefolkningen, sikkerhedsinteresser, og alt muligt andet crap du har fremsat som ´motiv og hensigt´ for den russiske imperialistiske invasion af et selvstændigt europæisk land har du fået fra RAND?

Ok. Hvad med at binde blomsten lidt hårdere, og acceptere, at du har ageret nyttig idiot/vatnik for et fascistisk regime ved at legitimere deres invasion gennen dine alenlange, ordflommede indlæg?

Det ville klæde dig, nu du så gerne vil fremstå som én der vil forstå "modpartens motiver og hensigter".

Hvorfor du så ikke fatter, at Kremls motiver er klassisk imperialisme, det må blæse videre i vinden.
Jeg siger bare hvad Burkina Faso tænker.
Skrevet af Jennerdrengen2
Uraula von der Leyen roser Ukraines kamp mod korruption: https://www.dr.dk/nyheder/seneste/eu-roser-ukraines-kamp-mod-korruption
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
@Nøgler

"Det er en temmelig stor ting og kræver en hel del at rykke sig et point på Transparancys liste" vs. "Small fluctuations or changes in a country’s CPI score are not usually significant"


Da jeg første gang lærte om Transparancy index fik jeg forklaret, at det var en stor og svær opgave at ændre et samfunds normer og, at det at rykke sig et point på listen derfor måtte regnes som en stor ting der krævede meget arbejde lagt bag. Det står jo så i modstrid med dit citat som vist - ifølge dit tidligere indlæg - bl.a. kunne henføres til at der kunne være en statistisk usikkerhed.

Ifølge pressemeddelelsen fra Transparancy International Denmark er der dog siden 2013 opnået en kontinuerlig forbedring på 8 point hvilket betragtes som en statistisk signifikant ændring.

Og nej, jeg anser ikke dit indlæg som østlig propaganda, men et relevant indspark, som præciserede/rettede hvad jeg skrev.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
@Pukle

Jennerdreng og Pukleren, tal med RAND-analytikerne - det er deres vurderinger, jeg just viderebragte. Hvis I går ind på instituttets hjemmeside, kan I finde kontaktinformationer og derpå rejse jeres diskussionspunkter via mail.

Invitationer til flere PTSD-prægede diskussioner af debattens deltagere (eller lignende kulørt materiale) må I sende andre steder hen.


Du må da kunne forstå at Wanks i sine 2000 indlæg der alle har til formål at stille Rusland i et mere positivt lys og Vesten omvendt, er der slet ingen ting der er Wankerens holdning. Han videregiver blot relevant, lødig og anerkendt litteratur og artikler og kan på ingen måde lastes for, at han har gjort det omkring et par tusinde gange el. hvad han får ud af de ting han videregiver.

Det er ganske vist Wanks holdning og tolkning at RAND anser Rusland som en relativt rationel modpart som Vesten/Washington bør iagttage den fremtidige sameksistenssituation med - men det må vi altså tage op med RAND, da det tilsyneladende ellers kan tricke et el. andet PTSD.
FCN
Skrevet af DameNdoye2.0
Uraula von der Leyen roser Ukraines kamp mod korruption: https://www.dr.dk/nyheder/seneste/eu-roser-ukraines-kamp-mod-korruption


Uden nogle som helst konkrete informationer om hvad det er hun præcis roser. Hvad har Ukraine gjort mod korruption? Spørger fordi jeg oprigtig var interesseret i det men der står jo intet.
Skrevet af Jennerdrengen2
@DameNDoye

Uden nogle som helst konkrete informationer om hvad det er hun præcis roser. Hvad har Ukraine gjort mod korruption? Spørger fordi jeg oprigtig var interesseret i det men der står jo intet


Notitsen var blot den sidste i en række henvisninger til Ukraines kamp mod korruption der har været delt herinde - efter at nogle brugere forsøgte at fremhæve hvor korrupt Ukraine er (Ukraine ligger langt nede på listen, men forbedrer sig, modsat f.eks. Rusland). Bl.a. Transparancy International har rost fremgangen og der har været en del artikler omkring bl.a. oligarkers faldende magt og indflydelse.

En anden artikel kan du se her: https://www.dr.dk/nyheder/udland/hundredtusindvis-af-dollar-beslaglagt-ukraine-slaar-ned-paa-korruption-inden-eu
https://www.dr.dk/nyheder/udland/ukraines-superrige-oligarker-har-mistet-magt-og-milliarder-det-er-slutningen-paa-en
FCN
Skrevet af Big Ben
Jeg mener jo, der hele tiden har gået en ret klar rød linje nedover for russerne: Øst om Finland og Baltikum, vest om Hviderusland, og ned gennem Ukraine. Ikke sådan at forstå, at de har været ligeglade, hvad der sker i Lvov eller Riga eller Bukarest, men stadig noget helt andet end Donbas. Og ikke sådan at forstå at det giver dem "ret" til de pågældende områder...

For et års tid siden ville jeg nok have delt den opfattelse. Der er i mine øjne ingen tvivl om dog, at russernes imperialistiske ambitioner har rakt langt længere end ovenstående; jeg har mere end svært ved at forestille mig, at eksempelvis de baltiske lande ikke forlængst havde fået sig en tur á la Ukraine, hvis ikke de havde været med i NATO; og at disse havde stået for skud efter Ukraine, såfremt denne invasion havde forløbet efter russernes masterplan, og Vesten havde stået splittet tilbage.

Ja, måske disse ting allerede var sket, såfremt en Trump var forblevet præsident i USA. Om end kontrafaktisk kunne jeg snildt have set ham lave en eller anden studehandel med Putin mod en plads i det russiske oligarki; Putin havde fremstået som en genial statsfyrste, Rusland som en stormagt og Trump som en fredsskaber. Ak ja da!

Men Rusland har - med undtagelser - sjældent i historiens løb været så udfarende som tilfældet har været med Ukraine. Hvis vi tager det langt stærkere Sovjetunionen - som havde omtrent dobbelt så mange indbyggere og anvendte komplet absurde 25% af deres BNP på militæret mod Ruslands ca. 4,5 % - begrænsede de militære aktioner efter 2. verdenskrig sig til de nålestiksagtige indgreb i Ungarn og Tjekkoslovakiet samt den halvhjertede, lettere ureflekterede og tøvende krig i Afghanistan, der minder om USAs ditto i Vietnam og - til dels - de senere krige i Irak og samme Afghanistan.
Skrevet af Poor Scouser Tommy
Det russiske budgetunderskud var i 2022 et af de største siden Sovjetunionens opløsning.

https://politiken.dk/udland/art9196948/»Det-russiske-budgetunderskud-var-et-af-de-største-siden-Sovjetunionens-opløsning«
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Skrevet af Landa
Wanks:
Vedr. forståelse og accept.
Hvori ligger din helt konkrete, præcise grænse mellem accept og forståelse?
Sådan HELT konkret?
Accepterer eksempelvis russernes indrykning før d. 24 februar?
Accepterer du Kremls motiver for krigen - altså deres daglige udmeldinger?
Forstår du Ruslands udmattelseskrig?
Jeg regner med at du afskyr russernes perverse angrebskrig, omend du helst kalder den for intervention?
Skrevet af Har I set mine nøgler?
Hvis vi tager det langt stærkere Sovjetunionen - som havde omtrent dobbelt så mange indbyggere og anvendte komplet absurde 25% af deres BNP på militæret mod Ruslands ca. 4,5 % - begrænsede de militære aktioner efter 2. verdenskrig sig til de nålestiksagtige indgreb i Ungarn og Tjekkoslovakiet samt den halvhjertede, lettere ureflekterede og tøvende krig i Afghanistan, der minder om USAs ditto i Vietnam og - til dels - de senere krige i Irak og samme Afghanistan.

Det er så historieløst, at det diskvalificerer 100% af præmissen, at man skriver den slags om, hvad Sovjet foretog sig i Ungarn. Af samme årsag må hele indlægget betragtes som værdiløst.

Om igen.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af DameNdoye2.0
Tak for links, Jenner. Jeg er ikke synderligt imponeret men det er da en god start ift. om de skal med i EU. Jeg mener ikke vi skal slikke røv på Ukraine bare fordi de er blevet angrebet af Rusland, men hvis de kan få styr på noget af alt den korruption, så vil det helt sikkert være fremskridt, der er meget velkomne og noget der helt sikkert vil hjælpe, hvis de skal med i EU, tænker jeg
Skrevet af Har I set mine nøgler?
Da jeg første gang lærte om Transparancy index fik jeg forklaret, at det var en stor og svær opgave at ændre et samfunds normer og, at det at rykke sig et point på listen derfor måtte regnes som en stor ting der krævede meget arbejde lagt bag. Det står jo så i modstrid med dit citat som vist - ifølge dit tidligere indlæg - bl.a. kunne henføres til at der kunne være en statistisk usikkerhed.

Nu ved jeg jo ikke, om det er en tosse på torvet, eller om det er en professor i noget vigtigt, der har fortalt dig dette, men hvis du citerer rigtigt, har vedkommende åbenlyst ikke haft en kæft forstand på, hvad han/hun udtalte sig om. Det er pinligt.

Folk er i det hele taget udfordret på, hvad data er. Og den liste, vi taler om, består af nogle tal, der er meta-resultater af op mod over 10 andre lister, hvis tal er resultater af - som jeg forstår det - mere "direkte" eller "eksplicit" data. Hvis man ved blot en smule om, hvad usikkerhed er for en størrelse, så er det fuldkomment åbenlyst, at vores listes tal netop er resultater af tilfældigheder. Med andre ord er tallene per definition ikke absolutte, håndfaste størrelser. De er bedste bud (middelværdi) i en eller anden form for hændelsesrum.

Af samme årsag er det håbløst at tale om ét point frem og tilbage hist og her. Det er i sig selv komplet meningsløst, det er uden indhold eller information. Til gengæld kan det være meningsfyldt at tale om de 8 points, fordi 8 points netop er mere end længden på et konfidensinterval; med andre ord er 8 points tilpas meget til, at man kan kalde det en signifikant forskel, der er værd at tale om. Jeg tager her forbehold, fordi jeg netop stadig ikke ved, hvordan data er indsamlet, så jeg vil ikke stå på mål for, at intervaller og middelværdier er fornuftigt lavet. Heller ikke selvom "det siges" af alle mulige, at denne liste er Den Hellige Gral; det giver jeg ærligt talt ikke en skid for, for som uddannet statistiker er man alligevel stødt på usandsynligt mange mennesker, der blev taget usandsynligt alvorligt af usandsynligt mange vanvittigt vigtige mennesker - men de pågældende anede åbenlyst ikke, hvad fanden de fablede om, for de fattede ikke en brik af statistik.

Det er ikke en dødssynd ikke at fatte statistik. Men jeg anholder altså folk, når de - velvilligt eller ej - misbruger statistik til at frembringe konklusioner, der ikke er belæg for. Jeg tilgiver dit latterlige mudderkast om, at jeg ikke har en uddannelse, og så undlader jeg at kloge mig på, hvad fanden du laver til dagligt - selvom jeg godt tør konkludere, at du ikke er statistiker eller matematiker i det hele taget.

Hvis du i øvrigt vil bruge den liste til at sige noget om Ukraine, så er den umiddelbart eneste fornuftige konklusion den, at: De er så latterligt hamrende ramt af korruption, at det er svært at stave til. Desværre. I den forbindelse er det mindre vigtigt, om man scorer 29 eller 34 på en lettere arbitrær skala.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet
Skrevet af FriedChickenKentucky
Lavrov’s nye udtalelse om at Vestens ønske om Ruslands nederlag er racisme - lader vi lige stå et øjeblik.

De er virkelig ved at løbe tør for god propaganda.


Skrevet af Jennerdrengen2
@Nøgler

Nu ved jeg jo ikke, om det er en tosse på torvet, eller om det er en professor i noget vigtigt, der har fortalt dig dette, men hvis du citerer rigtigt, har vedkommende åbenlyst ikke haft en kæft forstand på, hvad han/hun udtalte sig om. Det er pinligt.


He, he - det var faktisk en kollega der skrev lærebøger i International Økonomi. Men hvis vi tillægger en kulturel dimension til den matematiske, kan der jo godt være noget om det.

Og nej, jeg er ikke statistiker el. matematiker. Jeg er økonom og har tidligere undervist i gymnasiet. Her benyttede man Transparency International i bl.a. samfundsfag og International Økonomi.
FCN
Skrevet af Pibe2
Ursula von der Leyen roser Ukraines kamp mod korruption

Ok, og hvad mener Özlem Cekic ?
annonce
0