Snak

Mere indhold efter annoncen
Tuw

Ja hvis vi ønsker krig
Ingen husker hvem der blev nummer2
EU-medlemsskab til Ukraine?
Nej tak.
Jeg ser gerne Ukraine i NATO, men det kommer ikke på tale så længe Russerne står opmarcheret langs grænsen. Der er jo en formel proces ift. Ansøgning om NATO-medlemsskab, som skal overholdes, og mon ikke der i den ukrainske forfatning også er et krav om en folkeafstemning eller lignende?

Jeg har svært ved at se for mig at Ukraine bliver optaget lige foreløbigt. Hvis det endelig var, så skulle man have taget landet ind sammen med Baltikum i sin tid.
FCN
Løsningen må være at få Ukraine hurtigst muligt med i EU og NATO.


Løsningen er nok nærmere en garanti om, at de IKKE kommer med.
Midtjylland!
Løsningen må nærmere være at få Rusland med i NATO, selvom det lyder mærkeligt med tanke på NATOs oprindelige fjendebillede.

Men helt generelt er det vigtigste vel at droppe trusler og få mere gang i reel diplomati, hvor man lytter til hinandens bekymringer. Og det håber jeg, at de er i gang med. Selvom jeg personligt ikke er imponeret over hverken USA eller Rusland, når det kommer til diplomati.
Hvis Rusland invaderer og eksempelvis tager det østlige Ukraine kunne man godt forestille sig at det tilbageværende Ukraine gerne vil være en del af Nato.
1) De blev inviteret af regeringen i Kazakhstan, mens regering i Ukraine vil se Russiske styrker som en invasion.


Men ville regeringen i Kasakhstan sidde på magten uden indblanding udefra?

Befolkningerne i de disse stater har nærmest ingen tiltro til deres regeringer, så jeg vil ikke ligge for meget i hvad Ukraines regering siger.

2) En ting er om russerne ser Ukraine som en del af Rusland det er vel også interessant om ukrainerne gerne vil indlemmes i Rusland hvad det ikke tyder på.


Du vil altid finde folk som hader og elsker Rusland.
Så længe Putin og hans venner sidder på magten, vil Ukraine og de andre tidligere sovjet republikker være en del af storrusland.

3) Ja lande er invaderet før men det gør det vel ikke iorden, eller noget Ukraine bare skal accepterer sker?


Russerne er allerede i Ukraine, så det der sker nu er ikke en invasion. Putin har selv sagt, at han gør det for at beskytte den Russiske del af befolkningen(ca 7 mio)
Der er enorm forskel på anseelsen af Rusland internt i Ukraine.
Samtidigt så er Ruslands pres bold med gas stærkest overfor EU frem til en gang i marts, hvor gaslagrene plejer at blive lavest.


Rusland har reelt noget mindre at gøre med den høje gaspris, da de lange kontrakter i gasmarkedet jo er sikret. De er andre ting som reelt er årsagen, men det er jo så let at give Rusland skylden. Det vil selv den mest underfrankeret del af pøblen æde råt. Havde Europa opretholdt flere af sine langvarige kontrakter om leverance med Europa så havde vi stået langt bedre. Tilgengæld har vi i de senere år baseret os mere på spot priser og er derfor langt mere afhængige af prisudviklingen i Sydøstasien.

Det er andre ting som er i spil, hvor bare nogle af dem nævnes her.
https://www.danskenergi.dk/nyheder/energipriserne-stak-2021-hvad-kan-vi-forvente-2022
En opgørelse fra 2001 til dem, der mener Krim var ukrainsk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Donbas#/media/File:UkraineNativeLanguagesCensus2001detailed-en.png

Samme gør sig gældende i det østlige Ukraine.

Så mens vi herhjemme stadig har en (i hvert fald ikke baseret på fakta) tiltro til et multietnisk samfund, er tendensen ude i verden, at multietniske lande splites op i mindre enheder, om man kan lide det eller ej.
Kosovo je Srbija
Præcis Burro.
annonce