Snak

Mere indhold efter annoncen
Hjørring må nævnes på listen af byer, der er meget langt fra at tage prisen
Må desværre give langetå ret.

Havnemiljøet i Horsens er blevet totalt skamferet de seneste år, med gyselige hvide betonblokke som kaldes for beboelse; jeg ville ikke bo der om så jeg fik penge for det, selvom der er udsigt til vand. Men nogle vil, så der er penge i l...
HfS/ACH siden 76
Det her er jo en umulig øvelse. Nordby på Fanø "Udenfor sæsonen" er nok den hyggeligste by, jeg lige kan komme i tanke om. Brostensgader og små gamle hyggelige huse et stenkast fra vandet. Butikker der ikke er franchise og et lokalt bryggeri, der er fremragende ift. indbyggertal, er noget af det der gør det for mig. Særligt om efteråret og vinteren, hvor man i højere grad har det for sig selv. Men en sammenligning mellem Nordby og fx København giver ingen mening i min optik.
Genesis 38:8-10
Bogense på Nordfyn er også ganske unik, og der bor kun 3.000 - 4.000 mennesker.

Fantastisk gammel bykerne, flere kystlinjer, skove, udsigt til Jylland, 2 havne, 2 slotte, og så bliver der bællet en helvedes masse bajsere som i alle øvrige fynske kystbyer.

Nordfyn tåler ikke sammenligning med Sydfyn, men Bogense ( og Æbelø ) kan dog sin lidenhed til trods godt tage kampen op.

Ellers har jeg altid holdt mest af Odense, men smuk kan man dog ikke karakterisere byen som - bortset fra udvalgte steder, men det skal der jo være i en by af den størrelse.
Efter at have læst gårsdagens udgave af The Telegraph indser jeg nu, at NickRomano sandsynligvis (som altid) har ret,
Odense har helt sikkert sine små oaser men generelt er der blevet ødelagt meget grundet hensynsløs byplanlægning. Jeg hørte en historie om en polsk delegation, som i en eller anden forbindelse besøgte byen. De troede at den daværende Thomas B. Thriges Gade var et resultat af der var faldet bomber i byen der under Anden Verdenskrig, hvilket bevirkede at den gamle bymidte var skåret i to dele. Men nej...

Derudover får det moderne byggeri og casinoet H. C. Andersen kvarteret til at ligne en malplaceret filmkulisse. Det er synd.

Bogense er ganske hyggelig ja. Derudover er Nordfyn ikke specielt charmerende i forhold til resten af øen.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Har lige været et par dage på Munkebjerg Hotel ved Vejle - fantastiske omgivelser.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Albertslund!
Der findes kun en menneskerace - Homo Sapiens, som i øvrigt ikke er ren, da der i tidenes morgen blev knaldet løs med Neandertalerne mm
Når man går rundt i Vejles gågader kan man se bakkerne udenfor byen stikke op over hustagene, det minder mig om at være i Schweiz. Og så summer der af liv i midtbyen. Man har beholdt handlen, og undgået dagligvare storcentre i periferien. I f.eks Kolding er rigtigt meget liv i midtbyen slået ihjel af Kolding Storcenter. Iøvrigt er jeg stor fan af Kolding. Jeg føler mig heller ikke generet at biltrafikken i Vejle, der er virkelig nogle ting, der er lykkedes. Jeg elsker København, og har endnu ikke været i nogen storby i verden som jeg hellere ville bo i, måske være turist i, men ikke bo i. Specielt Vesterbro og Nørrebro. Det er specielt, at der findes en moderne storby, hvor man kan have en fed dag, f.eks. ved havnebadet, på pladser, kirkegårde, museer osv., hvor man ikke behøver at bruge penge.
Brønshøj Boldklub
Hilleroed er sgu ogsaa meget flot men det er jo nok mest paa grund af slottet, som ligger naesten inde i bymidten.
Er helt enig med jer i, at Ribe er en meget fin by. Meget undervurderet.

Vejle har måske Danmarks flotteste natur sammen med Møn og store dele af Bornholm, selvom Silkeborg-området, Skagen-området og Djursland også byder sig til.

Synes dog, at en by som Åbenrå faktisk gør det meget godt. Lille, ja, men meget fin bymidte, hvis du spørger mig. Synes ikke, jeg kunne se den i debatten.

Rudkøbing er også meget hyggelig.

Er dog ikke enig med personen, der skrev, at Slagelse er grim. Det synes jeg bestemt ikke, den er. Synes faktisk, det er enormt fedt, at bymidten er oppe på en mindre bakke, og så er det generelt en bymidte, der er ret flot.

København er dog flottest, hvis du spørger mig. Stort udvalg af ting, både når det kommer til arkitektur, spisesteder, oplevelser, forskellige bydele med mere. Det er dog ikke i København, du finder de mest sympatiske danskere, er mit indtryk. Men det er en anden snak.

Og så ved jeg ikke, om vi skal betegne Frederiksberg som en selvstændig by, men det er noget af det pæneste i Danmark, mest rolige, reneste, mest fredelige, mest afslappede, hvis du spørger mig. Særligt imponerende er det, at stedet holder sig så godt, når det ligger så centralt i København. Kan kun tage hatten af for det arbejde, som Frederiksberg kommune leverer som en, der ikke bor på FRB, men som regelmæssigt besøger det.

Er dog enig med jer i, at Herning og Esbjerg ikke ligefrem fejede benene under mig.
annonce