2023-03-27 11:30:01

Hjulmand holder øje med 19-årig FCK-stopper: Det er vildt nok

FC Københavns Valdemar Lund fortæller til bold.dk, at det kom som et stort chok, da landstræner Kasper Hjulmand fortalte, at han holdt øje med den unge midtstopper.

Artiklen fortsætter efter annoncen
bold.dk i Odense
Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 23. runde

FT

FCK

2 - 1

FCN

- På vores U21-landshold har vi også nogen, der træder frem. Vi må se, hvordan det går med TK og Valdemar Lund. Så der er potentiale.

Sådan lød det fra landstræner Kasper Hjulmand i sidste uge, hvor han fortalte, at han holder øje med FC Københavns Valdemar Lund.

Den kun 19-årige midtstopper er i denne tid med U21-landsholdet, og han fortæller til bold.dk, at Hjulmands ord i den grad tog fusen på ham.

- Lucas Hey fortalte mig det, da vi boede på værelse sammen nede i Tyrkiet, og min far ringede også og fortalte mig om det, så det er jo vildt nok.

- Jeg prøver bare at koncentrere mig om, hvor jeg er nu. Men det er selvfølgelig en anerkendelse, at mit navn blev nævnt det. Det er vildt at tænke på.

Det er tydeligt at mærke på Lund, at det er noget helt specielt, når Hjulmand vælger at sætte fokus på en.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark -Hjulmand holder øje med 19-årig FCK-stopper: Det er vildt nok
Foto: Craig Brough/Reuters/Ritzau Scanpix

Den unge midtstopper er dog stadig ny i gamet, og derfor er det nok for tidligt med en duel med Simon Kjær, Joachim Andersen og Andreas Christensen.

- Det er jo vildt at tænke på. Hvis jeg skal være helt ærlig, havde jeg ikke set det komme. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Jeg ved også godt selv, at jeg er en dygtig fodboldspiller, og jeg får også at vide af holdkammerater og trænere, at jeg gør det godt.

- Men det er jo lidt sjovt, at man er derop af snart. Jeg gør bare mit bedste for at blive en bedre fodboldspiller hver dag, og lige pludselig kommer det.

Kommer du til at lave en Elias Jelert?

- Haha! Det ville være meget ambitiøst, men alt kan jo ske. Hvis jeg bare gør mit bedste, så skal det nok komme

- Det giver blod på tanden, så det var dejligt at blive nævnt af Hjulmand, siger Valdemar Lund til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 23. runde

FT

FCK

2 - 1

FCN

25 kommentarer

Skriv kommentar
annonce
annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce