2023-03-27 12:53:03

Nagelsmann kunne se fyring i medierne før samtale: Vi behandlede ham fair

Julian Nagelsmanns fyring kom ud i medierne, før bestyrelsen reelt havde fyret tyskeren, men alligevel holder sportsdirektør Hasan Salihamidzic fast i, at klubben behandlede den tyske manager helt fair.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

BMU

4 - 2

DOR

I fredags blev Julian Nagelsmann fyret som manager i Bayern München.

Men allerede torsdag aften kunne det tyske medie Bild erfare, at den tyske manager var fortid i storklubben.

Derfor kunne 35-årige Nagelsmann egentlig allerede læse om, at han blev fyret før, at han reelt fik beskeden af bestyrelsen.

Nu forklarer sportsdirektør Hasan Salihamidzic så om hele optrinnet til fyringen og om situationen.

- Vi fløj tilbage i søndags (efter nederlaget til Bayer Leverkusen d. 19. marts, red) og indkaldte til møde med CEO Oliver Kahn og Teknisk Direktør Marco Neppe om mandagen. Her kiggede vi på alt, men især den anden del af sæsonen efter januar.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Nagelsmann kunne se fyring i medierne før samtale: Vi behandlede ham fair
Foto: Ina Fassbender/AFP/Ritzau Scanpix

- Vi forhandlede med Thomas Tuchels agent onsdag og torsdag. Desværre lærte vi torsdag aften, at det allerede var kommet ud via en tredje person.

- Vi behandlede Nagelsmann helt fair. Fair, som det nu kan blive i denne branche. Selvfølgelig er det dårligt, at det skulle komme ud før, men det er ikke vores skyld, siger Salihamidzic til Sport1.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Thomas Tuchel har underskrevet en kontrakt til sommeren 2025.

Julian Nagelsmann nåede lidt over halvandet år i spidsen for Bayern München, hvor det blev til ét tysk mesterskab og to Super Cup-titler.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 26. runde

FT

BMU

4 - 2

DOR

4 kommentarer

Skriv kommentar
annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce