2023-03-27 09:41:38

Smith Rowes skadeshelvede er over: Jeg er desperat

Emile Smith Rowe indrømmer, at han er desperat for at spille og kæmper med alt, hvad han kan for at komme til at spille for Arsenal igen efter sit skadeshelvede.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 29. runde

FT

ARS

4 - 1

LEE

22-årige Emile Smith Rowe havde sin Arsenal-karriere lige hvor, han ville have den indtil september måned 2022.

For her løb englænderen ind i en lyskeskade, der tvang ham til at få foretaget en operation.

Inden da spillede Smith Rowe fast på et stærkt Arsenal-mandskab, hvilket nu har sat han tilbage grundet manglende form og den hårde konkurrence.

- Jeg er virkelig desperat for at være ærlig.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Smith Rowes skadeshelvede er over: Jeg er desperat
Foto: David Klein/Reuters/Ritzau Scanpix

- Holdet gør det rigtig godt, og det vil jeg være en del af. Jeg arbejder hårdt hver dag.

- Jeg var ret nede i starten, for jeg er aldrig blevet opereret før. Det var været hårdt, men jeg er glad for, at det hele er ordnet nu. Jeg mærker ingen smerte mere, siger Emile Smith Rowe ifølge The Times.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lørdag fik den offensive midtbanespiller så spilletid igen for Englands U21-hold, hvor han kvitterede med et mål i 4-0-sejren.

I denne sæson er det blevet til 11 kampe for The Gunners, som han i alt har optrådt 92 gange for.

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 29. runde

FT

ARS

4 - 1

LEE

1 kommentar

Skriv kommentar
annonce

Mest læste

annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce