2024-07-29 16:20:04

Efter SL-tilbagekomst: AaB slår rekord for sæsonkortholdere

AaB har, for anden sommer i træk, slået rekord for antal sæsonkortholdere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

FT

FCM

2 - 0

AaB

5.400 sæsonkortholdere. Så mange faste tilskuere har AaB aldrig haft. 

Faktisk slog aalborgenserne samme rekord sidste sommer, da 4.600 sæsonkort blev solgt - ovenikøbet i kølvandet på en nedrykning til NordicBet Ligaen. 

Nu er nordjyderne tilbage i Superligaen, og det kan i den grad mærkes på billetkontoret. 

Søndagens 2-1-sejr mod Silkeborg trak hele 9.439 tilskuere til Aalborg Portland Park, og ovenikøbet melder AaB på Facebook, at over 80% af sæsonkortholderne var til stede til kampen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F  Superliga -Efter SL-tilbagekomst: AaB slår rekord for sæsonkortholdere
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Administrerende direktør Michael Tuxen Boll udtrykker i samme Facebook-opslag sin glæde og taknemmelighed over efterspørgsel på de aalborgensiske tilskuerpladser. 

- Det er takket være jer, at vi kan skabe disse mindeværdige øjeblikke og sammen fejre vores fælles passion og være sammen for AaB. 

Nu venter to udekampe for AaB, inden Brøndby bliver næste modstander på hjemmebanen den 18. august. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

FT

FCM

2 - 0

AaB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce