2026-03-16 14:30:00

AaB-boss ser fremad: Skal lave et oprykningshold

Steffen Højer mener, at resten af foråret er vigtigt for AaB, selvom det skulle hede nedrykningsspil. Han kan finde ud af, hvilke spillere der kan være del af et hold, der næste år kan rykke op.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 22. runde

FT

AaB

1 - 1

EFB

22'
01
John Kolawole
Mål
86'
11
Kornelius Hansen
Mål

AaB misser med al sandsynlighed top-6 i Betinia Liga.

0-1-nederlaget til Hobro lørdag eftermiddag gjorde det nærmest umuligt for AaB at blive en del af oprykningskampen.

Der er AaB ikke klar til på nuværende tidspunkt, men det skal de være til næste sæson.

For træner, Steffen Højer, handler det derfor om at kunne samle en trup, der er god nok til at rykke op til 3F Superligaen i næste sæson.

Og det skal han bruge resten af foråret på, hvor kampene i nedrykningsspillet bliver vigtige for fremtiden.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -AaB-boss ser fremad: Skal lave et oprykningshold
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Der er masser at spille om, for det er en genopbygning, og det handler om, hvordan vi får lavet et hold, der kan rykke op om et år. Det er det, vi går efter

- Det handler om at få vundet nogle fodboldkampe og finde ud af, hvem er det, der kan være med på den rejse, og hvordan er det, vi gør de ting allerede fra nu af, fortæller Steffen Højer til Bold efter nederlaget til Hobro.

AaB har en teoretisk mulighed for at komme med i top-6, men der skal et mirakel til.

Læs mere om det her.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 22. runde

FT

AaB

1 - 1

EFB

22'
01
John Kolawole
Mål
86'
11
Kornelius Hansen
Mål
Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce