2025-02-02 14:05:22

AaB køber stopper i Malmö

AaB har hentet den 20-årige stopper Elison Makolli i Malmö FF. Svenskeren har skrevet under på en fireårig aftale.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AaB

2 - 4

LNZ

AaB har sikret sig en ny stopper. 

Nordjyderne har med øjeblikkelig virkning hentet 20-årige Elison Makolli på en fireårig aftale.

Den svenske U/21-landsholdsspiller kommer til AaB fra Malmö FF, hvor han har spillet hele sin karriere.

Stopperen glæder sig over skiftet til AaB og Superligaen. Han er allerede stødt til truppen, der lige nu er på træningslejr i Spanien. 

- Det er rigtig fedt at komme til AaB og kunne støde til truppen på træningslejren her i Spanien. AaB har lagt en god plan for mig, og jeg tror på, at jeg hele tiden kan udvikle mig her. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AaB køber stopper i Malmö
Foto: AaB

- Min gode ven Melker Widell har talt varmt om klubben, jeg synes, at AaB virker som det perfekte næste skridt for mig i forhold til at kunne udvikle mig mest muligt.

-  Jeg vil altid give det maksimale på banen og gøre mit bedste for holdet og for fansene, og jeg kan ikke vente med at få debut foran klubbens tilhængere. Det ser jeg virkelig frem til, siger Elison Makolli.

AaB solgte tidligere i transfervinduet Sebastian Otoa til Genoa i Serie A, og nu har de altså fået hans afløser på plads i form af Makolli. 

Den nye AaB-stopper er et produkt af Malmös akademi, og han nåede 17 førsteholdskampe i den lyseblå trøje. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

AaB

2 - 4

LNZ

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce