2025-11-01 07:46:00

Varm Helenius: Føler mig godt tilpas

Nicklas Helenius har scoret tre mål i de seneste to kampe for AaB, og den rutinerede angriber håber, at de gode takter fortsætter i Middelfart.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

MID

1 - 2

AaB

Indtil for nylig havde Nicklas Helenius blot noteret sig en enkelt scoring i Betinia Liga, men i oktober ramte AaB-angriberen plet.

To scoringer imod B.93 blev fulgt op af en enkelt i den vigtige 3-2-sejr over Lyngby.

- Det er klart, at det giver selvtillid. Jeg føler mig godt tilpas, og det synes jeg også, at man har kunne se i de seneste to kampe.

- Jeg er i et dejligt flow, men det er også lige så meget, fordi jeg synes, vi har et godt flow som hold. Vores angrebsspil ser rigtig fint ud lige nu – masser af folk i feltet og tro på tingene.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Varm Helenius: Føler mig godt tilpas
Foto: FotoTrine

- Vi skal bare holde snuden i sporet, arbejde stenhårdt og give alt i Middelfart, siger Helenius til klubbens hjemmeside.

Middelfart-AaB sparkes i gang klokken 14 denne lørdag.

Podcast Cover

Birk klar til comeback

Hattrick | Afsnit 73

Efter måneder væk fra rampelyset melder Frederik Birk sig nu klar til næste skridt i trænerkarrieren – men hvad er det for et job, han går efter?

Læs mere
-16:27

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 15. runde

FT

MID

1 - 2

AaB

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce