CampoBet 2. division -AB rykker tilbage til Brøndby
Foto: Mia Hansen
2026-04-01 13:10:00
Foto: Mia Hansen

AB rykker tilbage til Brøndby

AB oplyser, at man er nødt til at rykke tilbage til 1964 Park i Brøndby til den næste kamp, da banen på Gladsaxe Stadion ikke er optimal.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 21. runde

FT

SKI

0 - 0

AB

Hvis man er AB-fan og vil se sit hold i aktion mod VSK Aarhus, må man tage turen til Brøndby.

Gladsaxe-klubben var ellers vendt tilbage til sin hjemmebane, men nu har det vist sig, at græstæppet fortsat ikke har været til at spille på for AB.

- På grund af banens tilstand efter kampen fredag samt hensyn til spillernes sikkerhed spilles vores kamp mod VSK Aarhus på Brøndbys 1964 Park (bane 2) mandag den 6. april klokken 14:00, skriver AB på Instagram.

AB indledte foråret i CampoBet 2. division på 1964 Park til kampene mod HIK og Ishøj IF, inden at man vendte hjem.

Tiden må vise, hvornår AB så igen kan spille på hjemmebane, eller om man må forlænge opholdet på Vestegnen.

AB er i gang med en stor sæson, da man har kurs mod oprykning til Betinia Ligaen.

Man har 48 point efter 20 kampe. Det er ti point mere end Næstved Boldklub til andenpladsen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 21. runde

FT

SKI

0 - 0

AB

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce