AB har hentet massivt ind i dette transfervindue, og en af de nye spillere er 20-årige Adrien Koudelka, der tidligere har været en del af Augsburg.
Den tyske forsvarer siger til klubbens hjemmeside, at holdets succes er det altoverskyggende for ham.
- Jeg forsøger altid at give alt for holdet. Mine styrker ligger i at forsvare og i min mentalitet, men jeg forsøger også at blande mig i kampene med mine spillemæssige færdigheder.
Tyskeren vil forsøge at løfte klubben til nye højder, og der var ikke meget tvivl, da AB henvendte sig.
- Danmark er et fantastisk land med meget høj livsstil. Jeg hørte om AB-projektet, og jeg var meget interesseret fra begyndelsen.
- Vi havde nogle gode samtaler, og derefter behøvede jeg ikke at tænke mig om i lang tid, siger Koudelka og tilføjer.
- Jeg ved, at der er mange nye ting, som er sket i klubben på kort tid, og jeg håber, at vi som hold hurtigt bliver en enhed. Sker det, er jeg sikker på, at vi kan opnå stor succes.
- Mine forventninger til mig selv er, at jeg kan bidrage og være med til at løfte holdet endnu mere.
AB er lige nummer tre i 2. division, og Koudelka spillede i efteråret for SGV Freiberg i Regionalligaen.



AB
CampoBet 2. division
































