Janus Drachmann er ikke længere aktiv fodboldspiller.
Det næste stykke tid vil han dog stadig være at finde i Horsens, hvor han har en rolle, hvor han både har tid med spillerne og på kontoret. Læs mere om det her.
Selvom Janus Drachmann stadig nyder tiden på træningsbanen, så er træner-vejen ikke noget, han på nuværende tidspunkt har lyst til. Det fortæller han til bold.dk.
- Mange har sagt: ’hvorfor vil du ikke være træner? For det ville passe godt til dig’, men fodbold har været så stor en del af mit og min families liv, så det sidder helt oppe i halsen.
- Jeg er stadig i klubben, men jeg behøver måske ikke være på træningsbanen hver dag, så jeg har brug for at få det en smule på afstand.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Om der kommer en lyst til at være træner, det kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, men lige nu har jeg ikke lysten som sådan.
- Det er koblingen mellem tingene, der tiltaler mig lige nu. Være bindeleddet mellem spillerne, trænerne og kontoret.
- En rolle hvor man er lidt med til det hele, for at sidde på kontoret hele dagen egner mig ikke, for jeg har for meget krudt bagi til at skulle sidde stille, fortæller Janus Drachmann.
I denne sæson fik Janus Drachmann 26 kampe i Superligaen for AC Horsens.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AC Horsens
Betinia Liga





































