Serie A -Leao mødt af buh-råb: Meldes på vej væk fra Milan
Foto: Piero Cruciatti/AFP/Ritzau Scanpix
2026-04-12 14:12:00
Foto: Piero Cruciatti/AFP/Ritzau Scanpix

Leao mødt af buh-råb: Meldes på vej væk fra Milan

Der blev både buhet og piftet af Rafael Leao, da han blev skiftet ud efter 76 minutter mod Udinese. Ifølge Gazetta dello Sport arbejder parterne på at sælge portugiseren, hvor tre storklubber meldes interesserede i ham. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 33. runde

FT

VER

0 - 1

ACM

Rafael Leao havde en skrækkamp, da AC Milan tabte 3-0 til Udinese i Serie A.

Hjemmepublikummet havde i forvejen et horn i siden på den portugisiske kant, da klubbens ultras angiveligt er utilfredse med Leao, som tøver med at forlænge med klubben.

Han har angiveligt givet udtryk for, at han ønsker et skifte til sommer, og mod Udinese blev han både buhet og piftet af, da han blev skiftet ud efter 76 minutter.

Dagen derpå skriver Gazzetta dello Sport, at parterne arbejder på et exit for kantspilleren efter denne sæson.

Han har en frikøbsklausul i sin kontrakt, som udløber 15. juli, og klubben ønsker angiveligt at gøre brug af den før udløb.

Dog vil en god VM-slutrunde øge hans værdi, og derfor overvejer klubben også at afvente, til VM er slut.

Mediet skriver videre, at klubber som Bayern München, FC Barcelona og Manchester United er interesserede i portugiseren.

Leao forlængede med AC Milan i 2023, og han har været i klubben siden 2019.

Han er 14 kampe fra at runde 300 optrædener i AC Milan-trøjen.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 33. runde

FT

VER

0 - 1

ACM

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce