2024-10-30 15:39:42

AGF får kæmpe bøde og tilskuerstraf

Som konsekvens af pyroshowet mod Brøndby er AGF blevet fradømt retten til at have tilskuere på stemningsafsnittet hjemmekampen mod Lyngby. Klubben får samtidig en bøde på 200.000 kr.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

AGF

2 - 1

LYN

AGF's pyroshow på Ceres Park mod Brøndby får nu konsekvenser.

Fodboldens Disciplinærinstans oplyser onsdag, at AGF er blevet fradømt retten til at have tilskuere på stemningsafsnittet til den kommende hjemmekamp, og at klubben har fået en bøde på 200.000 kroner.

- AGF blev ved kendelse af den 17. maj tildelt en betinget sanktion, der medfører frakendelse af retten til at spille med tilskuere i stemningsafsnittet til den kommende hjemmekamp. 

- Den betingede frakendelse gælder i 12 måneder, og udløses, hvis der kommer sager, hvor der antændes pyroteknik, som medfører spilstop. Det er tilfældet her, hvor AGF er blevet tildelt ubetinget tilskuersanktion, lyder det i kendelsen. 

Til DBU's hjemmeside forklarer formanden for Fodboldens Disciplinærinstans Jens Hjortskov, at der er nultolerance over for anvendelse af pyroteknik på stadion.

- Vi oplyste klubberne inden sæsonen om, at vi ville have øget fokus på at sanktionere alvorlig brud på cirkulæret om sikkerhed og orden på stadion med hel eller delvis nedsættelse af en klubs tilskuerkapacitet. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AGF får kæmpe bøde og tilskuerstraf
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Vi har nultolerance over for anvendelse af pyroteknik på stadion, ligesom vi har øget fokus på kast med genstande mod og på banen, som det også fremgår af kendelsen, siger Jens Hjortskov til DBU's hjemmeside.

AGF havde allerede på forhånd taget beslutningen om, at suspendere billetsalget til stemningsafsnittet på Ceres Park til den næste hjemmekamp mod Lyngby den 3. november.

Og det gjorde de altså klogt i.

AGF-direktør Jacob Nielsen slår fast, at pyroteknik er skadeligt for klubben på flere fronter. Han tager derfor afstand fra de hændelser, som nu har kostet AGF en stor bøde.

Læs mere om det her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 14. runde

FT

AGF

2 - 1

LYN

Annonce

162 kommentarer

Se kommentarer
Annonce