



41-årige Jesper Hansen så rødt i første kamp mod Lech Poznan, og den chance greb 16 år yngre Mads Hedenstad i onsdags.
Med flere store redninger i både ordinær tid og i straffesparkskonkurrencen var nordmanden særdeles delagtig i AGF’s vilde Champions League-comeback i Poznan.
Og selv om Jesper Hansen altså ikke var i karantæne til lørdagens kamp mod Lyngby, så faldt valget på Hedenstad imellem stængerne.
- Det var jo, fordi Mads spillede den kamp, han spillede nede i Polen. Han stod fuldstændig fantastisk – gode redninger i kampen, men selvfølgelig også i straffesparkskonkurrencen.
- Jeg synes, at Mads havde gjort sig fortjent til at spille her, begrunder Jakob Poulsen efter 2-2-kampen i Lyngby.
Artiklen fortsætter efter billedet

I starten af juli var billedet modsat.
Her sagde AGF-træneren, at Jesper Hansen i øjeblikket var foran Mads Hedenstad efter en fremragende sæson.
- Det har hele tiden været en åben kamp. Det har hele tiden været den bedste, der skulle spille, og Mads gjorde det godt i onsdags, så derfor fik han muligheden her.
- Jeg vil også bare sige, at jeg heldigvis har to gode målmænd, der begge kan udfylde rollen rigtig, rigtig godt, så det er meget, meget positivt, og så kommer der rigtig mange kampe, så mon ikke de begge to nok skal få noget spilletid her i løbet af efteråret, siger Jakob Poulsen.
Med comebacket i Poznan er AGF som minimum sikret Conference League, men hvis aarhusianerne også henter en samlet sejr i de næste to kampe mod Sabah, venter Champions League-playoff med Europa League-ligafase garanteret.

Kryptisk Larsson langer ud efter FCK-exit
Hattrick | Afsnit 5Vi starter dagens Hattrick med Jordan Larsson, der ikke er tilfreds med, hvordan afskeden i FCK blev. Svenskeren mener, at en række personer har forsøgt at skade hans omdømme.
Læs mere
AGF
3F Superliga




























