2025-05-25 20:12:12

Rösler føler presset: Kan aldrig vide sig sikker

Uwe Rösler fortæller, at han føler et pres i AGF. Det er et pres for at forbedre holdet i flere forskellige aspekter, inden opstarten begynder om fire uger.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Aarhus
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

2 - 3

BIF

9'
01
Yuito Suzuki
Mål
13'
11
Tobias Mølgaard
Mål
31'
21
Mikael Anderson
Mål
44'
22
Noah Nartey
Mål
52'
23
Nicolai Vallys
Mål

Det endte igen med et nederlag til AGF, da man sluttede sæsonen af mod Brøndby IF.

Det gjorde derfor også, at AGF nu har rekorden for det værste pointsnit i 3F Superligaens mesterskabsspil. En rekord, de har overtaget fra AC Horsens, der blot skrabede fem point sammen i 2018 – og det er blot blevet til fire point til AGF.

Til AGF’s seneste hjemmekamp mod Randers FC blev der fra visse dele af de stemningsskabende fans råbt ’Uwe raus’, hvilket ikke var tilfældet mod Brøndby IF.

Alligevel blev cheftræneren efterfølgende spurgt ind til, om han føler et pres i klubben.

- Ja, jeg føler et pres for, at vi finder de rette løsninger i løbet af vores ferie, fortæller Rösler til Bold og den skrevne presse.

- Hvordan vi kan forbedre holdet mentalt, fysisk, teknisk, taktisk, og at vi kan sætte den rette kurs. Det er det pres, jeg føler.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Rösler føler presset: Kan aldrig vide sig sikker
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Uwe Rösler forlængede sidste forår sin kontrakt med AGF, så den nu løber indtil 2028. Til trods for dette er Rösler godt klar over, at man ikke kan vide sig for sikker i den moderne verden.

- I den moderne verden kan man aldrig være sikker på alt det, der foregår omkring dig. 

- Jeg har en kontrakt, jeg forbereder mig selv. Alt andet skal du ikke spørge mig om. Det er det pres, jeg føler – at vi skal trykke på de rette knapper, så vi kan blive bedre teknisk, taktisk og fysisk. Den nye sæson starter om otte uger, så vores opstart starter om fire uger, så det er lige om hjørnet.

I mesterskabsspillet er det blot blevet til fire point. De kom efter en sejr over FC Nordsjælland og et uafgjort resultat mod FC Midtjylland.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

2 - 3

BIF

9'
01
Yuito Suzuki
Mål
13'
11
Tobias Mølgaard
Mål
31'
21
Mikael Anderson
Mål
44'
22
Noah Nartey
Mål
52'
23
Nicolai Vallys
Mål
Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce