2026-08-06 23:18:00

Brandt valgte med hjertet: Kan være svært

Julian Brandt forklarer, at han traf beslutningen med hjertet, da han valgte at skifte til Ajax. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 1. runde

søndag 9. aug

ZWO

vs

AJA

Julian Brandt var egentlig meldt tæt på et skifte til Leeds, men for en uges tid siden blev den 30-årige tysker pludseligt præsenteret i Ajax. 

Har har han skrevet under på en treårig aftale, og signaturen blev sat, selvom der var flere andre interesserede klubber, fortæller han. 

- Jeg træffer ikke beslutninger med hovedet, men med hjertet. Det kan nogle gange være svært. Jeg har talt med mange klubber, men Ajax var det bedste valg for mig.  

Artiklen fortsætter efter billedet

Æresdivisionen -Brandt valgte med hjertet: Kan være svært
Foto: Robin Rudel/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er en spændende udfordring. Samtidig skal vi bevare jordforbindelsen. Vi ved, hvem vi er, og vi har en stærk trup. Jeg glæder mig til det, der venter.  

- Jeg har det fint med lidt pres. Jeg føler ikke, at jeg er ved slutningen af min karriere. Jeg kan stadig udvikle mig og lære en masse, siger han ifølge Voetbal International. 

Den 30-årige offensivspiller nåede 307 optrædener i Dortmund med 57 scoringer og 70 oplæg til følge. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Æresdiv. - 1. runde

søndag 9. aug

ZWO

vs

AJA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce