Saudi Pro League -Summerville efter Al Hilal-skifte: Det føltes rigtigt
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix
2026-07-25 23:55:00
Foto: Annegret Hilse/Reuters/Ritzau Scanpix

Summerville efter Al Hilal-skifte: Det føltes rigtigt

Crysencio Summerville kalder transferforløbet for en rutsjebanetur, men glæder sig over skiftet til Al Hilal, hvor hollænderen har store ambitioner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

fredag 14. aug

HIL

vs

AFS

Flere klubber var inde i billedet omkring Crysencio Summerville, men i sidste ende blev det Al Hilal, der løb med hollænderens underskrift.

24-årige Summerville kalder selv forløbet en rutsjebanetur, men fortæller til klubbens sociale medier, at man tænker sig om en ekstra gang, når en klub som Al Hilal viser interesse.

- Det var en rutsjebanetur. Men når en klub som Al Hilal kommer på banen, begynder man at tænke sig om en ekstra gang. Det er en stor ære, at alle i klubben viste så stor interesse for mig.

- Jeg har tænkt meget over det, og jeg er en følsom person. Det her føltes rigtigt. Og nu er jeg her. Jeg er meget glad for at have skrevet under med Al Hilal, fortæller hollænderen.

Den tidligere West Ham-spiller understreger samtidig, at han er skiftet til den største klub i Saudi-Arabien.

- Det er den største klub i Saudi Pro League. Så først og fremmest er jeg glad for at være her.

Summerville lægger heller ikke skjul på sine store ambitioner efter skiftet til Al Hilal.

- Jeg har store ambitioner. Jeg vil vinde mesterskaber, Champions League og alle de titler, vi kæmper for. Jeg håber at kunne bidrage til mange store øjeblikke for holdet, både med mål og assists.

Summerville har spillet seks landskampe for Holland og scoret to mål. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 1. runde

fredag 14. aug

HIL

vs

AFS

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce