2026-07-18 09:16:00

Martinez spiller med skade: Ekstremt smertefuldt

Emiliano Martinez har spillet hele VM-slutrunden med en fingerskade, som den argentinske keeper selv beskriver som 'ekstremt smertefuld'. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - Final. runde

FT

SPA

1 - 0

ARG

Under opvarmningen til Europa League-finalen brækkede Emiliano Martinez fingeren. 

Den argentinske keeper formåede dog at spille hele kampen, hvorefter turen nærmest gik direkte videre til VM i USA, Mexico og Canada. 

Han har derfor ikke haft den nødvendige tid til at komme sig, fortæller han forud for søndagens finale mod Spanien. 

- Landstræneren sendte mig en besked før VM, hvor han sagde, at det var ligegyldigt, hvilken form jeg var i, fordi han havde brug for mig under turneringen. 

- Jeg undgik en operation, selv om alle de specialister, jeg har konsulteret i både USA og England, sagde, at jeg havde brug for den. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Martinez spiller med skade: Ekstremt smertefuldt
Foto: Agustin Marcarian/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg kunne ikke træne under gruppespillet, men efter ottendedelsfinalen mod Egypten begyndte jeg ikke længere at tænke på skaden, og jeg har fået det lidt bedre.

- Min finger gør dog stadig ondt hver eneste dag. Men jeg vidste på forhånd, at det ville blive ekstremt smertefuldt, siger han på et pressemøde.

Emiliano Martinez har vogtet buret i alle syv kampe under sommerens VM-slutrunde.

Podcast Cover

Eriksen får ikke løn af Wolfsburg

Hattrick | Afsnit 175

Christian Eriksens fremtid er fortsat uklar, men grundet en særlig regel har Wolfsburg og danskeren ikke travlt med at finde en afklaring. Wolfsburg betaler nemlig ikke løn til Eriksen.

Læs mere
-14:59

Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - Final. runde

FT

SPA

1 - 0

ARG

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce