2026-01-14 08:18:54

15 års samarbejde er slut: Arteta roser Mertesacker

Mikel Arteta siger, at han har nydt tiden med Per Mertesacker, der har besluttet at stoppe i Arsenal til sommer. Spanieren er sikker på, at hans tidligere holdkammerat får mere succes i fremtiden. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Carabao - første semifinale

FT

CHE

2 - 3

ARS

Til sommer forlader Per Mertesacker Arsenal.

Tyskeren har været akademidirektør siden 2018, og så har han bekendt også spillet en stor rolle på banen, hvor han har været anfører.

Men nu har han vurderet, at tiden er inde til at prøve noget nyt, og det reagerer Arsenal-manager Mikel Arteta nu på. 

De to har været kollegaer både på og udenfor banen. 

- Vi har været sammen 15 år i den her klub.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -15 års samarbejde er slut: Arteta roser Mertesacker
Foto: Eddie Keogh/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi var holdkammerater, vi var venner, vi var anfører sammen, og vi delte et utroligt projekt sammen i forskellige roller – ham som akademidirektør og mig som træner – og jeg har nydt hvert eneste minut af det.

- Jeg mener, han er en person, der på bedste vis formidler denne fodboldklubs værdier, dens ambitioner og alt det, der hører med. Jeg er derfor meget taknemmelig.

Vi havde en fantastisk tid sammen, og jeg ønsker ham alt det bedste i det næste kapitel, for jeg er sikker på, at han kommer til at få succes, siger han på et pressemøde.

Læs mere om Mertesackers stop her.

Podcast Cover

Leicester: Fra mester til League one på ti år

Hattrick | Afsnit 66

Leicester er i frit fald. Ti år efter det historiske mesterskab er klubben nu rykket ned i den tredjebedste række. Hvad i alverden er der gået galt?

Læs mere
-18:02

Premier_manager

Gør Premier League endnu sjovere!

Artiklen fortsætter efter indholdet

Carabao - første semifinale

FT

CHE

2 - 3

ARS

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce